BilgisayarDonanım

Flash Bellek Dosyalarını Kurtarma

Zararlı yazılımlar ve virüsler ile birlikte flash bellek dosyalarınızı kaybedebiliyor ve sorun yaşayabiliyorsunuz. Flash bellek dosyalarını kurtarma başlığı altında konuyu detaylı bir şekilde incelemeye çalışacağız. Dosya ve veri kaybının birçok farklı nedeni olabilir ve bu bağlamda yardım alabileceğiniz farklı çözüm önerileri de karşınıza çıkacaktır.

Cihazlarınızda her daim bir anti virüs programı olmasını tavsiye ediyoruz ve bu sayede tam koruma sağlayabilir, virüslerden olduğu gibi zararlı yazılımlardan da korunabilirsiniz. Aksi durumda risk altında olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Daha fazla vakit kaybetmeden, dosya kurtarma işlemlerinin nasıl yapılacağına ve hangi yöntemlerin fayda sağladığına da hep birlikte göz atalım ve soru işaretlerini de ortadan kaldırmaya çalışalım.

Komut İstemi ile Flash Bellek Dosyalarını Kurtarma

  • Komut istemi en etkili kurtarma yöntemlerinden bir tanesidir. Yapmanız gereken şey ise oldukça basit. Flash belleği bilgisayarlarınıza taktıktan hemen sonra arama bölümüne gelip komut istemi yazın ve enter tuşuna basın.
  • Hemen ardından arama bölümüne bu bilgisayar yazarak bir arama daha yapıyor ve flash belleğin hangi isim ile adlandırıldığını tespit ediyoruz.
  • İsmi tespit ettikten sonra komut satırına yazıp iki nokta üst üste ekliyor ve enter tuşuna basarak devam ediyoruz. Komut satırında yapacağınız tüm işlemlerin flash belleğinize ait olacağını da unutmamak gerekiyor.
  • “attrib /s /d -r -a -s -h” komutunu ekleyelim ve enter tuşuna basalım. Bir süre beklemeniz gerekebilir ve eğer flash belleğiniz çok dolu ise bu süre haliyle artacaktır.
  • İşlem tamamlandıktan sonra geriye çok daha basit bir süreç kalıyor. Görünmeyen dosyalarınız artık liste halinde karşınızda ve silinenleri de direkt olarak belleğe aktarabiliyorsunuz.
  • Komut istemi kesin yöntemlerden bir tanesidir ve kurtarma oranı da çok daha yüksek. Biraz zahmetli görünse de fayda sağlıyor olması bu alternatifi bir adım daha öne taşıyor diyebiliriz.

Bu yöntem fayda etmediği takdirde diğer alternatifleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz vakit kaybetmeden bu yöntemlere de hep birlikte göz atalım.

blank

Disk Drill ile Flash Bellek Dosyalarını Kurtarma

https://www.cleverfiles.com/tr/usb-flash-drive-recovery.html bağlantısını kullanarak sizler de programı ücretsiz bir şekilde download edebiliyorsunuz. An itibarıyla piyasanın en popüler uygulamalarından bir tanesidir ve çözüm üretme konusunda da bir adım önde yer aldığını hatırlatmak isteriz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra kurulumu gerçekleştirin ve hemen arından flash belleğinizi bilgisayara takın. ‘’Run all recovery methods butonu ile birlikte sizler de kurtarma işlemini saniyeler içerisinde başlatabiliyorsunuz.

Dosyaların boyutuna ve sayısına göre bekleme süresi uzayabilir ancak endişe etmeyin kusursuz bir şekilde dosyalarınızı geri alacak ve cihazlarınıza yükleme şansı elde edeceksiniz. Kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra “Reconstructed Files” klasörü ile kayıt işlemi gerçekleştiriliyor. Kayıt tamamlandıktan sonra recover butonuna basmalı ve onay vermelisiniz. Bu sayede süreci tamamlamış olacaksınız.

Disk Drill, en popüler kurtarma uygulamalarından biri ancak bizim öncelikli tavsiyemiz kesinlikle komut istemi yöntemi olacaktır. Programa ihtiyaç duymadan da bu işlemi sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz. Komut istemi zahmetli bir yönteme dönüştüğü takdirde disk drill ile hareket edebilirsiniz.

Bu uygulama tamamen ücretsiz ve kullanıcı yorumlarını incelerseniz eğer insanların ne kadar memnun olduklarını ve hatta tavsiye ettiklerini sizler de net bir şekilde göreceksiniz. Kullanımı gayet kolay ve indirme işlemini yaptıktan sonra program da sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Disk Drill ile benzerlik gösteren farklı Flash bellek dosyalarını kurtarma programları da mevcut ancak editörlerimizin tavsiye listesinde bu isim en üst sıralarda yer alıyor ve kullanmaya başladığınızda bunun nedenini sizler de daha iyi anlayacaksınız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu