Mobil

SMS Sonlarındaki B001, B002, B003 Kodları Nedir? 

Son zamanlarda telefonlarımıza gönderilen SMS’lerin sonunda bir takım kodlar bulunmaktadır. Bu yüzden de kullanıcılar SMS Sonlarındaki B001, B002, BXX Kodları Nedir ile ilgili olarak arama yapmakta ve bu kodların ne işe yaradığını merak etmektedir. Yeni bir uygulama olarak bilinen ve asıl amacı spam mesajlarını engellemek olan bu hizmet BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 8 Aralık 2016 tarihi itibariyle zorunlu kılınmıştır.

Tarafınıza SMS gönderen tüm operatörler, Kurumsal SMS sistemi adı verilen uygulama üzerinden bir takım kodlarla kısa mesaj göndermektedir. Mesaj içeriklerinin sonuna 4 karakterden oluşan bu kodların gönderilmesinin nedeni belirttiğimiz üzere hem spam mesajları engellemek hem de mesaj karakter sayılarının değişmesine yönelik olarak gerçekleşmektedir.

SMS Sonlarındaki B001, B002, BXX Kodları Nedir konusunda sizlere gönderilen SMS’lerin hangi kurum tarafından gönderildiğini de artık öğrenebilirsiniz. Size sunacağımız bilgiler ışığında hangi kodun hangi kurumu temsil ettiği ortaya çıkarılabilir. Bu konuda liste şu şekildedir;

B001: Avea İletişim Hizmetlerini temsil eder.

B002: Turkcell İletişim Hizmetlerini temsil eder.

B003: Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. olarak bilinir.

B011: Doğan TV dijital platform işletmeciliğini temsil etmektedir.

B016: Vodafone NET iletişim hizmetleri tarafından kullanılır.

B019: Bu ko ise TTNET’e aittir.

B029: Doğuş Bilgi Teknolojileri Yazılım ve Telekomünikasyon tarafından kullanılır.

B030: Bu kod ise Türk Telekomünikasyonu tarafından kullanılmaktadır.

B031 Sahra Telekom

B032 IPC Telekomünikasyon

B033 Elfe İletişim Teknolojileri

B035 Kobikom Telekomünikasyon ve Bilişim Hizmetleri

B036 İstelia Telekomünikasyon

B037 Fortis Telekomünikasyon

B039 Telekutu İletişim Hizmetleri

B040 Compatel Telekomünikasyon

B041 Mc Grup Teknolojileri

B043 Bimtel İletişim Ve Bilişim

B045 Öztek Haberleşme Ticaret

B046 Vatannet Telekom Bilişim Hizmetleri

Bu kodlar sadece yukarıda belirttiğimiz kurumsal firmalar için oluşturulmuştur ve kullanıcıların SMS atması durumunda ek bir işleme ihtiyaç duyulmamaktadır. BTK’nın numara taşınabilirliği yönlendirme kodları adını verdiği bu uygulama B001’den başlayarak B999’a kadar sürmektedir. SMS sonlarındaki kodlar sayesinde daha önce sürekli olarak alınan SMS reklam mesajlarının engellenmesi büyük ölçüde sağlanabilmiştir. Telefonlarımıza kısa mesaj olarak gönderilen bu tür gereksiz reklam mesajları kullanıcıları rahatsız ettiği için BTK tarafından alınan karar sayesinde toplu reklam bildirimleri de engellenmiştir. Günümüzde manuel olarak da SMS sonundaki kodları kullanarak engelleme yapabilir ve ilgili kurumdan tarafınıza mesaj ulaşımını sonlandırabilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde artık sizi rahatsız eden tüm mesajlar pratik bir şekilde engellenebilmektedir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu