Mobil

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom İnternet Paylaşımı Ücretli mi?

Mobil internet paylaşımı bazı operatörler tarafından ücretli hale getirildi. İnternet bağlantısı olmayan arkadaşlarınız için mobil veri kullanımını paylaşabiliyor ve onların da internete girmesini sağlayabiliyorsunuz.

İnternet paylaşımı ücretli mi? şüphesine düşmemeniz adına bu konuyu detaylı bir şekilde ele almak istedik. Özellikle son dönemde bu soruyu çok daha sık duyuyoruz çünkü bazı operatörler net açıklamalarda bulundu ve yeni dönem ile birlikte internet paylaşımının ücretli hale geleceğini ifade ettiler.

Bildiğiniz gibi mobil veri paylaşımı ile birlikte sahip olduğunuz interneti daha fazla insanın faydalanması için aktif hale getirebiliyorsunuz. Akıllı telefonların neredeyse tamamı bu özelliği kullanıcılara sunmaya devam ediyor ve tek bir tık ile daha fazla insanın bağlanmasına yardımcı oluyorsunuz.

İnternet Paylaşımı Ücretli mi?

Paylaşım ile birlikte bu ağa bağlanan kimseler herhangi bir ücret ödemiyor ancak veri kullanımı sizin ağınızdan sağlanıyor ve internetiniz yavaş yavaş azalıyor. Bu bilgilere sahip olduğunuzu düşünüyoruz ancak az sonra paylaşacağımız bilgiler henüz yeni duyacağınız türde ve sizleri bir hayli üzecektir. Operatörler, aldıkları karar ile birlikte internet paylaşımını ücretli hale getireceğini duyurdu ve ne yazık ki kullanıcılara üzücü bir haber aktardılar. Her ne kadar çok fazla tepki gösterilse de geri adım atmadıklarını görebiliyoruz ve artık internetinizi paylaşmanız halinde sizler de belli bir ücret ödemek durumunda kalacaksınız.

15 Ocak 2019’dan sonra internet paylaşımı, Turkcell hat sahipleri için ücretli hale geldi. Diğer operatörler bu konuda henüz açıklama yapmış değiller ancak aynı düşüncede birleşeceklerini tahmin ediyoruz. Turkcell hat sahibi iseniz eğer 15 Ocak sonrası bu konuda çok daha dikkatli olmanız gerekiyor, aksi takdirde sürpriz bir fatura ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

blank

İnternet Paylaşımı Neden Ücretlendiriliyor?

Turkcell tarafından yapılan açıklamaya göre daha güvenli ağ paylaşımı için bu tür bir kısıtlamaya gidildiği ifade ediliyor. Her ne kadar bu açıklama kullanıcılar tarafından kabul görmese de gerçekler bu şekilde. Turkcell ile birlikte diğer operatörler de bu konuda birtakım adımlar atacak ve yakın zamanda açıklama yapacaklar. Henüz net bir bilgi yok ancak yüksek bir ihtimalle diğer operatörler de belli bir ücret karşılığında hizmet vermeyi planlıyorlar.

Elbette üzücü bir haber ancak tepkiler faydasız ve ne yazık ki Turkcell hali hazırda bunu uygulamaya geçirmiş durumda. Dilerseniz faturanıza yansıyacak ücreti de konuşalım ve bu konudaki soru işaretlerini de ortadan kaldırmış olalım.

Turkcell İnternet Paylaşımı Ne Kadar?

İnternetinizi dilediğiniz zaman ve dilediğiniz kadar paylaşabiliyorsunuz. Bunun için herhangi bir sınırlama getirilmiyor. Aylık 9 lira gibi bir ücret söz konusu ve eğer faturalı hat sahibi iseniz ay sonunda bu ekleme ücretini de faturalarınızda göreceksiniz. İlerleyen zamanlarda “Şu kadar mg ya da gb paylaşabilirsiniz” gibi bir kısıtlama getirilir mi bilinmez ancak en azından şimdilik bu tür bir kısıtlama karşımıza çıkmıyor ve paylaşımı dilediğiniz gibi yapabiliyorsunuz.

İnternet paylaşımı ile birlikte dilediğiniz kadar kişiye internet sağlayabiliyorsunuz ve özellikle yakın çevreniz bu durumdan fazlasıyla memnun görünüyor olabilir ancak artık bunu yaparken 9 lira gibi bir ücret ödeyeceğinizi de bilmeniz gerekiyor. Güncel tutar bu şekilde ve herhangi bir değişiklik ya da artış durumu söz konusu olduğu takdirde yine bu platform üzerinden sizlere bilgi aktarmaya çalışacağız.

Turkcell kullanıcıları biraz şansız çünkü bu ücretlendirme öncelikli olarak onlara yansıdır ve diğer operatör kullanıcıları hali hazırda bu tür bir ek ücret ile karşı karşıya değiller. İnternet paylaşımı ücretli mi? sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verdik ve güncel bilgileri aktarmaya da devam edeceğiz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu