Bilgisayar

Silinmeyen Dosyaları Silme

Windows kullanıcılarının en sık yaşadığı sorunlardan bir tanesine değineceğiz ve silinmeyen dosyaları silme işleminin nasıl yapılacağına göz atacağız. Var olan dosyanın herhangi bir uygulama tarafından kullanılıyor olabileceğini unutmayın ve muhtemelen silme işleminin gerçekleşmemesinin en büyük nedeni de budur.

Konu ile ilgili herhangi bir bildirim almıyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit. CTR+Alt+Delete kombinasyonunu kullanarak görev yöneticisine ulaşın ve çalışan programı tespit ettikten sonra görevi sonlandır butonuna tıklayın. Çalışan programın kapatılması ile birlikte kullanılan dosyada deaktif hale gelecektir ve silme işlemini bu süreç sonunda sorunsuz bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Klasör Silme İşlemi

Silinmeyen dosyaları silme başlığı altında klasörlere de yer vermek istedik ve özellikle oyun severler bu sorunu çok daha sık yaşıyor ve oyun klasörlerini silmek istedikleri zaman bir hata ile karşı karşıya geliyorlar. Windows gezgini kaynaklı bir sorundan bahsetmek mümkün ve Windows gezginin bularak sağ tık yapın. Sağ alt bölümden görevi sonlandırın seçin ve onay verin. Klasör içerisinde yer alan herhangi bir dosya, farklı bir uygulama tarafından kullanılıyorsa eğer silme işlemi gerçekleşmeyecektir ancak görevi sonlandır dedikten sonra klasörü sorunsuz bir şekilde silebiliyorsunuz.

Yeniden Başlat

Yukarıdaki adımlar fayda sağlamadığı takdirde tercih edeceğiniz bir diğer yöntem ise Windows’u yeniden başlatmak olacaktır. Windows’u yeniden başlattığınız takdirde aktif olarak çalışan uygulamalar kapatılacak ve dosyalar da deaktif hale gelecektir. Bu da klasör ya da ilgili dosyanın silinmesini daha kolay hale getiriyor.blank

Silinmeyen Dosyaları Silmede Program Desteği

Silinmeyen dosyaları silme eylemini gerçekleştirmek için ücretsiz programlardan da faydalanabilirsiniz. Process Explorer, bu bağlamda tercih edebileceğiniz en profesyonel araçlardan bir tanesidir ve binlerce kullanıcı da bu programı tavsiye ediyor.

Tavsiye edebileceğimiz programlardan bir tanesi de Unlocker isimli ücretsiz program olacaktır. Yine çok fazla olumlu yorum alan ve binlerce kullanıcı tarafından tercih edilen bu programın kullanımı da gayet kolaydır. Unlocker programını indirdikten sonra kurulumu tamamlayın ve girişlerinizi yapın. Silmek istediğiniz dosyayı seçtikten sonra sağ tık ile Unlocker simgesine ulaşın. Hemen sonrasında No Action bölümünden Delete butonuna tıklayın ve onay verin. Bu program ile birlikte dosya adını değiştirebilir ya da dosyalarınızı farklı bir yere de taşıyabilirsiniz. Gayet işlevsel ve kullanışlı bir uygulama olduğunu belirtmek gerekiyor ve aldığı yorumlar da bunu daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

Silinmeyen dosyaları silme işlemi için tavsiyelerimizi yerine getirmeniz yeterli olacaktır. Kimi zaman programa bile ihtiyaç duymayacaksınız ancak zaman kaybı yaşamamak adına bu programları kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Tek bir tık ile ilgili dosya ya da dosyaları seçebiliyor ve üzerinde işlem yapabiliyorsunuz.

İsim değişikliğine izin verilmediği ya da dosyanın taşınmasının mümkün olmadığı durumlarda da yine bu tür programlar devreye giriyor ve süreci çok daha kolay bir hale getiriyor.

ibrahim BAL

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun, yazılım ve donanım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu