Ana sayfa Mobil Silinen Videoları Geri Getirme Yöntemleri

Silinen Videoları Geri Getirme Yöntemleri

6760
0

Akıllı telefonların hayatımızda ki yeri ve önemi arttıkça anları kullandığımız alanlarda git gide artmaktadır. En çok kullanım alanlarından birisi ise video ve fotoğraf çekimidir. Her ne kadar sıklıkla fotoğraf çekimi yapsa da çoğu kişinin aklına fotoğraflarını yedeklemek gelmez. Bu sebeple de bir dönem bir sebepten bütün video ve fotoğraflar kaybolabilir. Fotoğrafların bir kısmı sosyal medyadan geri getirilse de silinen videoları geri getirme işlemi biraz daha meşakkatlidir. Fakat gene de mümkün olabilir.

Google Fotoğraflar Uygulaması

Çoğu Android telefon ilk alındığında ki ayarı ile çekilen her fotoğraf ve videoyu belli bir süre içerisinde Google fotoğraflar uygulamasına yükleyecektir. Eğer bu ayarı henüz kapatmadıysanız ve telefonunuz yedekleme yaptıysa çok şanlısınız demektir. Silinen videoları geri getirmek için Google fotoğraflar uygulamasına girilir. Yukarıda bulunan çöp kutusu işaretine tıklanır. Burada açılan yeni ekrandan istenilen videolar üzerine basılarak videoları geri yükle denilir. Böylelikle videolar kurtarılmış olur.

Hafıza Kartı Yardımı

Kimi zaman ise bilinçli olarak videolar silinmez fakat telefondan kaynaklanan bir arıza veya sıkıntı, dışarıdan bir virüs veya herhangi bir nedenle telefonun donması, açılmaması veya çalışmaması durumunda yardımcınız hafıza kartınız olacaktır. Eğer hafıza kartı ile çalışan bir telefonunuz varsa böyle bir durumda ilk yapmanız gereken cihazdan hafıza kartını çıkartarak garantiye almaktır. Ondan sonra tekrar telefonu yeniden başlattığınızda hafıza kartı ile silinen videolara yeniden ulaşma şansı yakalayabilirsiniz.

Veri Kurtarma Programları

Android ve IOS işletim sistemlerinde çalışan ve özel olarak hazırlanmış bazı veri kurtarma programları da istemeden silinen videoların geri getirilmesini sağlayabilir.

Başlıca Veri Kurtarma Programları

  • Piriform Recuva
  • 7-Data Recovery
  • DMDE Free Edition
  • PhotoRec
  • Partition Recovery
  • Paragon RescueKit 14

Dosya (Fotoğraf, video) Kurtarma uygulamalarında ücretli olanlar olduğu gibi ücretsiz uygulamalarda bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here