Mobil

Telefondan Silinen Videoları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Telefondan silinen videoları geri getirme nasıl yapılır? Yanlışlıkla sildiğiniz videoları geri getirmeyi bilmiyor musunuz? Ayrıca silinen videoları geri getirme işlemlerinde hangi programları kullanmalısınız?

Telefondan Silinen Videoları Geri Getirme

Silinen videoları geri getirme için programlardan yardım almanız gerekiyor ve ingilizce bilginizin de olması avantaj sağlayacaktır. Akıllı telefonların hayatımızdaki yeri ve önemi arttıkça, video ve fotoğraf çekimini de sıklıkla yapıyoruz. Herhangi bir sebeple telefonda kayıtlı videoları kaybedebiliriz ve ‘silinen videoları geri getirme’ isteği doğabilir.

Son dönemde silinen videoları geri getirme işlemlerini birçok firma ücretli olarak yapmaktadır. Ama herhangi bir ücret ödemeden geri getirme olanakları da mevcut.

1. Google Fotoğraflar Uygulaması

Silinen videoları geri getirmek için Google Fotoğraflar uygulamasını kullanabilirsiniz. Android telefonlarda çekilen fotoğraf ve videolar Google fotoğraflar uygulaması içerisinde yedeklenirler. Eğer senkronizasyon ayarları açık ve telefonunuz yedekleme yaptıysa çok şanslısınız demektir.

 • Silinen videoları geri getirmek için Google fotoğraflar uygulamasına girilir.
 • Yukarıda bulunan çöp kutusu işaretine tıklanır.
 • Buradan istenilen videolar üzerine basılarak videoları geri yükle diyerek silinen videoları kurtarabilirsiniz.

blank

2. Hafıza Kartı Yardımı

Telefondan kaynaklanan bir sorun olması durumunda, telefona virüs bulaşması, telefonun donması, telefonun açılmaması gibi durumlarda haza kartına kaydedilen videoları kurtarma imkanı var. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken cihazdan hafıza kartını çıkartarak garantiye almaktır. Sonra hafıza kartında bulunan video ve resimlere bilgisayar yardımıyla yeniden ulaşma şansı bulursunuz.

3. Veri Kurtarma Programları

Android ve IOS işletim sistemlerinde çalışan ve özel olarak hazırlanmış bazı veri kurtarma programları da yanlışlıkla silinen videoları geri getirme imkanı sunar. Aşağıdaki başlıca veri kurtarma programlarını inceleyebilirsiniz.

 • Piriform Recuva
 • 7-Data Recovery
 • DMDE Free Edition
 • PhotoRec
 • Partition Recovery
 • Paragon RescueKit 14

Dosya (Fotoğraf, video) Kurtarma uygulamalarında ücretli olanlar olduğu gibi ücretsiz uygulamalarda bulunmaktadır.

Sonuç

Silinen videoları geri getirme yapmak için, telefonun senkronizasyon ve yedekleme ayarları kapalı ise kesinlikle veri kurtarma programları haricinde geri getirmek mümkün değildir. Yukarıda verilen programlar yardımıyla silinen videoları geri getirme işlemlerine başlayabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

 1. Selamlar,
  Bir sorum olacaktı. İnstagram üzerinden bir takipçim ile yarım saat kadar uzun denecek canlı yayın yaptık. Daha sonra hikayeler bölümünde paylaştım. Ancak bildiğiniz üzere bu videolar 24 saat sonra silindiği için, bu videoyu yüklemeye çalıştım fakat yükleyemedim. Ve bu süre dolunca silindi. Şimdi videoyu tekrar geri kazanma şansım var mı? Yeni canlı yayınlarda aynı sorunu yaşamamak için ne yapmak gerekir? Bilgi verme imkanınız varsa sevinirim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu