Mobil

Samsung Ekran Görüntüsü Alma (Tüm Modeller)

Hoşunuza giden ya da sizler için önemli olan bir detayı anlık olarak yakalamak istiyorsanız eğer sizler de Samsung telefonlarda ekran görüntüsü alarak bu görüntüyü saklayabilir ve kayıt altında tutabilirsiniz. Bilgisayarlarınızda olduğu gibi bu işlemi cep telefonlarınızda da sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz ve eğer akıllı telefon kullanıcısı iseniz özel bir programa ya da uygulamaya ihtiyacınız olmayacaktır.

Belli bir tuş kombinasyonu ile birlikte saniyeler içerisinde ekran görüntüsü alma eylemini gerçekleştirebilirsiniz. Bugün Samsung model cep telefonları üzerine konuşacağız ve bazı modellerde farklılıklar söz konusu olabildiği için tüm yöntemleri detaylı bir şekilde aktarmayı planlıyoruz.

Samsung Galaxy Modellerinde Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Samsung markasının en popüler serisi olarak tanımlayabileceğimiz Galaxy serisi, uygun fiyatları ile de teknoloji severlere hitap etmeyi başarıyor. Kullanımı gayet kolay ve android işletim sistemine sahip olan Galaxy modeller için nasıl ekran görüntüsü alabileceğinize de hep birlikte göz atalım istiyoruz. İstisnalar dışında tüm modellerde bu uygulama geçerli olacaktır ve sizler de ilgili tuş kombinasyonu ile birlikte anlık görüntüleri galerinize kaydedebiliyorsunuz. Eğer dilerseniz ayarlar menüsünü kullanarak kaydedilecek yeri değiştirebiliyorsunuz ve farklı alanlara da aktarım yapabiliyorsunuz.

blank

Az sonra bahsedeceğimiz Samsung ekran görüntüsü alma işlemi Note modellerinin büyük bir kısmında da geçerlidir ve herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

  • Samsung marka telefonlarınızın güç düğmesi yani Power tuşu ile birlikte menü düğmesine aynı anda basmanız gerekiyor. 1 ila 2 saniye gibi bir süre yeterli olacaktır ve zaten bunu yaptığınızda ekran görüntüsü alındı ibaresi de ekranlarınıza yansıyor. Bununla birlikte fotoğraf çekme sesi de alacaksınız ve eylemi tamamlamış olacaksınız. Ekran görüntüsü almak istediğiniz görüntünün açık olması gerekiyor ve bu görüntü ekranda iken yukarıda belirttiğimiz tuş kombinasyonu ile birlikte sizler de saniyeler içerisinde süreci tamamlayabiliyorsunuz.
  • Başka bir yöntem ise Güç düğmesi + ses kısma tuşuna aynı anda 1 – 2 saniye basılı tutmanız yeterli olacaktır.
  • Bir diğer yöntem ise çok daha ilgi çekici ve daha kolay gibi görünüyor. Yine görüntü almak istediğiniz fotoğraf ya da menüde iken avuç içinizi telefonun üzerinden sola ya da sağa doğru kaydırmanız yeterli olacaktır. Bu eylemi gerçekleştirmek için ayarlar bölümünden gerekli işlemleri yapmanız gerekiyor, aksi takdirde yukarıda belirttiğimiz tuş kombinasyonu ile devam etmek durumunda kalacaksınız. Peki bu uygulamayı nasıl aktif hale getiriyoruz? Ayarlar-Hareketler ve İşaretler-Avuç içi kaydır adımlarını takip ederek ilgili butonu aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunu yaptığınız takdirde ekran görüntüsü almak çok daha kolay olacaktır. Az önce de dile getirdiğimiz gibi bu yöntem her model için geçerli değildir. Note modellerinin büyük bir kısmında aktif olduğunu belirtmek gerekiyor.

Ekran Görüntüsü Kayıt Yeri

Ekran görüntüsü aldıktan sonra kaydettiğiniz fotoğraflara erişim sağlama konusunda sıkıntı yaşıyorsanız eğer aşağıdaki adımları takip ederek sizler de görüntülere kısa süre içerisinde erişim sağlayabilirsiniz.

‘’Galeri-Albüm-Screenshot’’ adımlarını takip edebilirsiniz ve telefonunuz henüz fabrika ayarları modunda ise yani herhangi bir müdahalede bulunmadıysanız fotoğraflarınız direkt olarak buraya aktarılıyor. Dilerseniz değişiklik yapabilir ve direkt olarak galeri içerisine aktarabilirsiniz.

Ekran görüntüsü, bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarda da oldukça kolay bir şekilde alınabiliyor. Önemli bilgileri, notları, dosya görüntülerini ve fotoğrafları, anlık olarak kaydetmek istiyorsanız eğer sizler de bunu ekran görüntüsü alarak gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gayet basit bir tuş kombinasyonu uygulaması söz konusu ve telefonunuz destekliyorsa ikinci maddedeki eylemi de uygulayabilir ve ekran görüntüsü alma sürecini daha dikkat çekici bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu