Mobil

Reklam Sms’leri Nasıl Engellenir

Reklam Sms’leri Nasıl Engellenir

Telefonumuzda gelen mesaj kutumuz sevdiklerimizin attığı mesajlardan çok mağazaların, bankaların, yemek firmalarının kampanya vs. mesajlarıyla dolup taşmaya başladı. Bu mesajlar o kadar artmaya başladı ki artık mesaj sesi duyduğumuz zaman direk reklam mesajı diyecek hale geldi. Numaralarımıza nerden ulaştıklarına bile anlam veremediğimiz alakamızın olmadığı çoğu firma dan gelen mesajlar telefonlarımızı bu kadar doldururken. Gelen mesajlar iyice sevimsiz hale geldi. Üstelik bu mesajların çoğu dolandırıcılık için gönderilmeye başlandı. Çoğu firma tanıtım için birkaç yerde mesajlarla dolandırıcılık yapmaya başladı ve çok fazla insan mağdur oldu.

Bizi bu kadar rahatsız eden dolandıran mesajlarla ilgili yapılan şikayetler en sonunda yerini buldu ve şikayetlerimiz sonunda yasal işlem uygulandı. Gümrük ve ticaret bakanlığı 6563 nolu çıkardığı e ticaret uygulaması ile 1 mayıs 2015 tarihinden itibaren çıkardığı kanun kapsamında artık istemediğimiz firmalar bize mesaj gönderemeyecekler. 1 mayıs dan itibaren bazı firmalar mesaj gönderimi kesti çok  ciddi uygulaması olan kanun karşısında duran firmalar da hala yok değil. Bu firmalardan kurtulmanın bir yolu yok mu sms engelleme firmaları engelleme gibi işlemler yapılmakta mı? Bu sorunun cevabını hepimiz merak edip araştırıyoruz. Sms gelmesini engellemek için şikayet edebiliriz gümrük ticaret bakanlığının sırf bizlerin bu mağduriyeti için yapılmış şikayet oluşturma kısmı var. Şikayetlerimi buraya yazarak istenmeyen numaradan mesaj engelleme  sini durdurabiliriz.

reklam smsleri nasil engellenir

Bunun yanı sıra operatörünüzle görüşmek de bir çözüm sunabilir bizlere vodafone abonesiyseniz vodafone müşteri hizmetlerini 444 0 542 müşteri hizmetlerini numarasını arayıp vodafone sms engelleme işlemleri nasıl yapılacağı konusunda operatörünüzden destek alabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemi avea içinde yapabilirsiniz tabii sms engelleme avea ile gelen mesajları durdurabilirsiniz. Aynı zaman da son model bir telefona sahipseniz eğer şanlısınız bir nebze çünkü son model telefonlar da mesaj engellenme modülü sayesinde de mesajları engelleyebilirsiniz.

Tabiii bunlar kalıcı çözümler sunar mı bizlere bunla ilgili tam bir şey söylemek yanlış olur şuanda ancak devletin bu konuyla ilgili olan yaptırımları bu kadar büyükken karşıların da ne kadar duracaklar bilinmez. Ancak dolandırıcıların bu cezaları çok dinleyeceklerini sanmıyoruz.

Ancak bu mesajları durdurmanın bir başka yolları da yok değil android telefonlar için uygulanan programlar var bu programları telefonunuza indirmekle işe başlayabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz bu sms engelleme programı sayesinde istemediğiniz numaraları engelleyebilirsiniz. İstemediğiniz numarayı bu programa yazarak o numaranın size bir daha mesaj atmasının önüne geçmiş olabilirsiniz.

Yukarda saydığımız işlemlerin hiçi birini yapamadıysanız son model bir telefona sahip değilseniz bu istenmeyen mesajları almaya devam edeceğiniz anlamına gelmiyor. Mesaj engelleme işlemi ile gelen mesajları durdurabilirsiniz. Şikayetlerinize hala dönüş yapılmamış operatörle görüşememiş olabilirsiniz ancak sms engelleme kodu girerek engellenme işleme yapabilirsiniz. Mesaj engelleme nasıl yapılır derseniz eğer ; bunun için telefon arama ekranına  *33*engellemeşifren*16 yaparak  gelen mesajları engelleyebilirsiniz. Engelleme şifresi değiştirmediyseniz 0000 veya 1111 veya 1234 bunlardan herhangi biri telefon engelleme şifresiniz olabilir üçünü de deneyebilirsiniz. Genelde telefon markalarına göre değişkenlik gösterir ama şifreniz bunlardan biridir.

Bunları hepsi sizin istemediğiniz mesajlardan kurtulmanız ve bu mesajlar yüzünden dolandırıcılık veya diğer türlü size veya ailenize gelecek zararları engellemek için özellikle çocuklarınızın telefonuna veya yaşlı anne babanızın telefonlarını böyle kötü niyetli kişilere karşı koruma altına alın. Dolandırıcılık işlemelerinde en çok kandırılan genelde yaşlı anne, babalar ve çocuklar olmak da. Ailenizi güvence altına almak telefonlarınızı koruma altına almanızı tavsiye ederim.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

5 Yorum

  1. Ben 7.sınıftayım bana 3 kere söz verdiler bende onlara söz verdim ben 3 tane sözüde tuttum notlarımda çok iyi ama almıyorlar kandırmışlar bıktım hep kanıyorum onlara sinirim bozuldu onlar yüzünden karne gününe gitmeyecem bütün notlarım takdir almıyorlar hiç denemeyin yada deneyin her

  2. Ben 7.sınıfım hala almıyorlar notlarımda çok iyi takdir hepsi 3 kere söz verdiler bana 3 ündede almadılar bende onlara 3 kere söz verdim ben sözümü tuttum en iyi şekilde onlar tutmadı denemeyin boşuna yada deneyin her aile benim ailem kadar salak değil ben onlar yüzünden herkesin telefonu var diye karne almaya gitmedim karnemde takdir :/ inş alırlar

  3. Ben due de 8 de okuyorum banada almiyorlar annem bana karnelerim iyi orlusa alacak amma babam Kabul edermi onu bilmiyorum yaaaa offff 🙁 su anda Anne in annemin telefonuyla yaziyom yorumu

  4. Ben 7. Sınıfım ve iphone 6 istiyorum ablam alcam dedi ama almadı babam fen lisesini kazan alırım dedi ama almadı durumumuzda iyi ama almıyorlar telefonum vodafone smart6 acayip ısınıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu