Sosyal Medya

Reddit Nedir?

Yayın hayatına 2005 yılında başlayan ve kısa bir süre içerisinde kalabalık kitlelere ulaşan Reddit, ilgi çekici içeriklerin ve kullanıcıların yer aldığı dijital platformlardan bir tanesidir. Bilgi kaynağı olması da cabası ve inanılmaz zengin bir arşive sahip olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Bu güçlü arşiv sayesinde kullanıcılar da ilginç bilgilere ulaşabiliyor ya da görsel ve vidyolar ile paylaşımlarını desteklemeye devam ediyorlar.

Ayda 100.000.000’dn fazla ziyaretçi sayısından bahsediliyor ve istatistikleri incelediğiniz takdirde bu bilginin doğru olduğunu sizler de görebileceksiniz. Kullanıcılar, paylaşımların yanı sıra kendi topluluklarını da oluşturabiliyor ve hatta bu toplulukları yönetme hakkına sahip olduklarını da belirtmek isteriz.

reddit-nedir

Gönüllülük esasına dayalı bir komünite sisteminde bahsetmek mümkün ve tartışmaların seviyeli bir şekilde yürütüldüğünü de görebiliyoruz. Zaten sitenin kurallarını incelediğinizde bunu daha iyi anlayacak ve bizimle aynı şeyleri düşünüyor olacaksınız. Trollük yapılmasına çok fazla müsaade etmiyorlar ve her zaman söyledikleri bir şey var: Karşınızdakinin bir insan olduğunu unutmayın ve yorumlarınızı ya da paylaşımlarınızı bu doğrultuda yapın.

Reddit Neden Farklı?

Ana dil olarak İngilizce’yi tercih etmiş durumdalar ve bu da kısa süre içerisinde farklı ülkelerde de söz sahibi olmalarına yardımcı oldu. Uluslararası ulaşıma açık ve dilediğiniz an ziyaret edebiliyorsunuz. Bu her ne kadar bir avantaj gibi görünmese de Reddit kurucuları bunun büyük bir öneme sahip olduğunu dile getirmeye devam ediyorlar.

Bilgi alış verişine ve tartışma ortamına çok daha fazla izin veriliyor ve bu konuda esnek bir tavır söz konusu hale geliyor. Kullanıcılar kendini daha özgür hissediyor ve paylaşımlarını yaparken de herhangi bir çekince yaşamıyorlar.

Sitedeki içerikler ve yapılan yorumlar, diğer kullanıcılar tarafından iyi ya da kötü olarak yorumlanıyor ve bu da popüler kullanıcıları bir araya getiriyor. Bir adım öne çıkabilmek için her kullanıcı içerik kalitesini arttırmayı hedefliyor ve bu da sitenin gelişimini mümkün hale getiriyor.

Her konuda tartışabiliyor ve daha da önemlisi fikir alış verişinde bulunabiliyorsunuz. Bu da siteyi popüler kılan bir diğer unsurdur.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu