Bilgi

QR Kod Oluşturma Nasıl Yapılır?

Dijital dünyada birçok farklı alanda ve mecrada kullanabileceğiniz bir kod türünden söz edeceğiz. QR kod oluşturma nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce dilerseniz qr od nedir sorunu ele alalım ve bu konuda bilgi vermeye çalışalım.

QR kod, Quick Response Code kısaltması olarak karşımıza çıkıyor ve hızlı tepki kodu olarak da tanımlanıyor. 1994 yılında uygulamaya konulan ve kullanıma hazır hale getirilen bu kod, ödeme alma ve ödeme yapma konusunda bir tık daha öne çıkıyor ve hem daha hızlı hem de daha güvenilir bir süreç sizleri bekliyor olacaktır.

Japon menşeli firma Denso tarafından uygulamaya konulan qr kod, yeni dönem ile birlikte daha popüler bir hal aldı diye düşünüyoruz. Matriks barkod türü sınıfında yer alan qr kod sayesinde sizler de birçok işlemi daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

QR Kod Oluşturma

Peki ama nasıl oluşturulur? Ya da QR kod ile birlikte ne tür işlemler yapabiliriz? Gelin hep birlikte bu soruya da yanıt verelim.

  • QR Code Generator sitesini açarak ilk adımı atalım.
  • Yönlendirme yapmak istediğiniz bağlantı türünü seçerek devam edin.
  • Dosya yönlendirmesi seçeneğini tercih ediyorsanız eğer upload any file butonunu kullanabilirsiniz.
  • Bağlantı türünü seçerken dynamic tercihi yaparsanız eğer dilediğiniz zaman yönlendirmeyi düzenleyebilir ve değişiklik yapma şansı elde edebilirsiniz.
  • Sağ üst kısımda yer alan özelleştirme ekranına geçiş yalım ve buradan qr kod şeklini de düzenleyelim.
  • İndir butonuna tıkladığınız takdirde oluşturduğunuz kod, cihazlarınıza indirilecek ve kullanıma hazır hale gelecektir.
  • Sizler de kendinize ait bir kod yarattınız ve bu kodu uygun yerlerde ve mecralarda sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

QR Kod ile Ödeme Yapma

Birçok alış veriş sitesi ve yeni dönemde hizmet vermeye başlayan e ticaret firmaları da qr kod ile ödeme alıyor ve aynı zamanda para çekimi yapabileceğiniz adreslerde de qr kod seçeneği mevcut. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi çok daha güvenilir ve çok daha hızlı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Henüz bu deneyimi yaşamadıysanız eğer sizler de tecrübe edebilir ve somut bir gözlem yapabilirsiniz.

Bu arada atm’lerden para çekmek istediğinizde ya da yatırım yapmak istediğinizde de yine QR kod seçeneğinin yer aldığını görebileceksiniz. Yeni dönem teknoloji ile birlikte bu seçeneğin bir tık daha öne taşındığını ve kullanıcılar tarafından daha sık tercih edildiğini görebiliyoruz. Dilerseniz sizler de kullanabilir ve hem ödemelerinizi hem de para çekme işlemlerinizi güvenli bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

QR Kod Güvenilir mi?

Kesinlikle güvenilir bir yöntem ve hali hazırda ülkemizde hizmet veren bankaların büyük bir kısmı da qr kod seçeneğini bünyelerine dahil etmiş ve müşterileri ile buluşturmuş durumda. Müşterisi olduğunuz banka bu tür bir hizmet sunuyorsa eğer sizler de en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

QR kod, tek kullanımlık koddur ve güvenlik açığı gibi bir durum asla ve asla söz konusu değildir. Zaten işlem yapmaya başladığınızda bunu sizler de daha net bir şekilde fark edecek ve neden bu yöntemi tavsiye ettiğimizi çok daha iyi anlamış olacaksınız. Artık işlemlerinizi daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde yerine getirebilecek ve herhangi bir aksaklık ya da sorun yaşamayacaksınız. Alış veriş siteleri bile bu sisteme geçiş yapmış durumda ve hali hazırda birçok büyük firma bu alandaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu