Bilgi

İngilizce Saatler, İngilizce Saatler Tablosu

İngilizce öğrenirken öncelikli olarak zaman kavramına değiniyoruz ve bu yazımızda da bunu yapmaya karar verdik. İngilizce saatler, İngilizce saatler tablosu başlığı altında sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi evrensel bir dile dönüşmüş durumda ve artık İngilizce bilmemek ayıp karşılanıyor. Dünya vatandaşı olmak istiyorsanız ve kendinizi bir şekilde geliştirmek istiyorsanız bu dile olan hakimiyetiniz de yeterli seviyede olmalıdır. Dilerseniz vakit kaybetmeden başlayalım ve alt başlıklar halinde ilerleyelim.

Yazımızda İngilizce saatler hakkında vereceğimiz bilgiler size yeterli gelir mi bilemeyiz ancak merak ettiğiniz basit soruların yanıtlarını bu yazı içerisinde bulabilecek ve hafızalarınızı güçlendirme şansı elde edeceksiniz.

İngilizce Saat Nasıl Sorulur?

İngilizce’de saat kaç ya da zaman ne gibi soruları nasıl sorabileceğinizi ve hangi kalıpları kullanabileceğinizi aktarmaya çalışacağız. Aslında bu çok basit ve bir çoklarınız bu soruyu gayet iyi biliyor fakat yeni başlayanlar için hatırlatma ihtiyacı duyduk ve dilerseniz başlayalım.

blank

What is the time? Bu kalıp ile birlikte doğrudan saat kaç sorusunu sormuş oluyorsunuz. Farklı bir kalıp da kullanabilirsiniz ve saat kaç sorusunun yanı sıra saatiniz var mı anlamı da taşıyan Have you got the time? Kalıbı da zamanı öğrenmek adına işinize yarayacak olan kalıplardan bir tanesidir.

Have you got the right time?

Do you have the time?

Şeklinde kalıplar da yine saati sormak istediğinizde kullanabileceğiniz kalıplardan bazılarıdır.

Peki saat sorulduğunda nasıl yanıt vermeniz gerekiyor? Dilerseniz bunu bir örnek ile açıklayalım. Aslında rakamları biliyor olmanız yeterli gelecektir.

6:30- It’s six thirty

O anki saat sorulduğu takdirde it’s kullanabilirsiniz ancak farklı bir zaman dilimi için bu soru soruluyorsa it’s kullanımı hatalı olacaktır. Burada yapmanız gereken şey ise saatten önce at kullanmak olacaktır.

Buçuk, Çeyrek, Geçe, Kala…

Saatleri tam manasıyla kavrayabilmek ve ifade edebilmek adına bu kalıpları da öğrenmeniz gerekiyor. İngilizce saatler, ingilizde saatler tablosu başlığı altında bu detaylara da yer vermek istiyoruz.

Buçuk: Half past

Çeyrek: a quarter

Var: To

Geçe: Past

 

Tam saatlerde ise o’clock kalıbını kullanmanız gerekecektir.

07:00 – It’s seven o’clock.
“Saat 7”

Yarım Saatler

10:30—It’s half past nine
06:30—It’s half past six

Geçiyor:

Saat 1’i 10 geçiyor diyebilmek için past kullanmanız gerekiyor ve bir örnekle devam edecek olursak eğer: It’s ten past one diyebilirsiniz.

Çeyrek Var

Quarter to kalıbını da yakından tanımak adına bir örnekle devam edelim istiyoruz.

Saat 4’e çeyrek var demek istiyorsanız eğer It’s quarter to four şeklinde bir kullanım doğru olacaktır.

Am ve Pm Kavramı

İngilizce saatlerde ve zaman kavramında bilmeniz gereken önemli detaylardan bir tanesi de am ve pm kavramıdır. Gece 12 ve öğlen 12 aralığını belirtmek isterseniz eğer am kullanmanız gerekiyor.

Öğlen 12 ve gece 12 aralığını kullanmak ve belirtmek isterseniz eğer pm kullanmanız gerekecektir.

Zman kavramı, İngilizce dilinde olduğu gibi her dilde büyük bir öneme sahip ve zaten gündelik hayatlarınızda da buna çok fazla ihtiyacınız olacaktır. İlk etapta bocalamanız gayet normal ancak size verebileceğimiz tavsiyeler sayesinde bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız. Bol bol konuşma ve pratik yapmanız gerekiyor. bunun yanı sıra İngilizce dilinde alt yazılı filmler izleyin ev aynı şekilde müzik dinlerken de İngilizce dilini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. En keyifli ve en etkili pratik şekli de budur.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu