blank

Bir dairenin çapına bölünmesi ile ortaya çıkan sayıya pi sayısı denir. 3,14 olarak bildiğimiz bu sayı, Matematiksel işlemlerde çok daha sık karşımıza çıkıyor ve yine bu alana yakın bir sektörde iseniz bu sayıyı daha sık kullanacaksınız. Pi sayısı işareti nasıl yapılacağı sorusuna yanıt verelim istiyoruz ve bilgisayar kullanıcıları da eminiz ki bunun yanıtını bir hayli merak ediyor…

Pi İşareti Nasıl Yapılır?

1. Klavyelerimiz ne yazık ki sembollerin tamamını barındıracak kadar kalabalık değil. Pi sayısı da yine klavyede yer almayan sembollerden bir tanesidir ancak farklı yolları kullanarak bu sembolü kısa süre içerisinde elde edebiliyoruz.

2. Ascii kod da bu yöntemlerden bir tanesidir ve yine bilgisayar kullanıcılarının en çok tercih ettiği yöntem olduğunu düşünüyoruz. Ascii tablodaki karşılığı 227 ve bunun için yapmanız gereken şey de ALT+227 tuşlarına birlikte basmak olacaktır.

3. Karakter eşlem tablosu da yine bilgisayar kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Windows tuşu ile birlikte r tuşuna basın ve çalıştır sekmesini açın. Charmap komutunu yazdıktan sonra enter’a basmanız gerekiyor.

pi symbol Pi İşareti (π) Nasıl Yapılır?

Pi Sayısı Sembolü Kopyala/Yapıştır (π)

Kolay olanı tercih etmek istiyorsanız eğer “π” sembolünü kopyalayabilir ve dilediğiniz alanda kullanabilirsiniz. Zaman kaybetmek istemiyorsanız eğer elbette en doğru seçenek kesinlikle bu olacaktır. Diğer tüm semboller için de kopyala yapıştır seçeneğini tercih edebilir ve kullanabilirsiniz.

Mac Bilgisayarda Pi Sayısı Sembolü Nasıl Yapılır?

Seçenekler tuşuna ve sonrasında P tuşuna basarak Pi sembolüne ulaşabilirsiniz.

Matematiksel işlemlerde ve sayısal alanlarda pi sembolüne daha sık ihtiyaç duyuyoruz. Bununla birlikte ödev çalışmalarında da bu sembole ihtiyaç duyulabiliyor. Bu tür durumlarda sizler de bilgisayar üzerinden pi sembolünü elde edebilir ve dilediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Pi işareti (π) yapmada en kolay yöntem, az önce de bahsettiğimiz gibi kopyala yapıştır yöntemidir ancak ezbere bir çalışma olacağını da unutmamak gerekiyor. Karakter eşlem tablosu ile birlikte pi sayısının yanı sıra daha birçok farklı sembole ulaşabilirsiniz ve bu da bilgisayarlarınızı daha yakından tanımanıza yardımcı olacak ve bilgi dağarcığınıza da katkıda bulunacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz