Bilgisayar

Mikrofon Ses Yükseltici

Bilgisayar kullanıcılarının yaşadığı problemlere ve bu problemlerin çözümlerine yer vermeye devam ediyoruz ve bu yazımızda da mikrofon ses yükseltici işleminin yanı sıra ilgili uygulamaları da sizinle paylaşmak istiyoruz.

OnBoard bir ses kartına sahipseniz bu sorunu yaşamanız gayet normal ve istediğiniz ses düzeyine de ulaşamayacaksınız ancak bir tık da olsa seviyeyi arttırmak mümkün olabiliyor ve şimdi bunu nasıl yapacağınızı hep birlikte ele alacağız.

Mikrofon Ses Yükseltici

  • Hoparlör simgesine tıkladıktan sonra kayıt aygıtlarına geçiş yapıyoruz. Bu simge, hangi işletim sistemini ya da hangi cihazı kullanırsanız kullanın sağ alt bölümde sizleri bekliyor olacaktır. Giriş işlemlerini yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ediyoruz…
  • İlgili ekran açıldıktan sonra karşınıza aktif olarak kullandığınız mikrofon çıkacaktır ve zaten işlemi de bu mikrofon üzerinden yapacağız. Mikrofon simgesine sağ tıklayarak özellikler sekmesine geçiş yapıyoruz.
  • “Düzeyler” butonuna tıklayarak devam edeceksiniz ve sonrasında microphone Boost, bir diğer adı ile bass seçeneğini kullanarak artırım yapabilirsiniz. Bu durum sizlere bir kazanç sağlayacak ancak dip sesleri azaltacağınızı da unutmamanız gerekiyor. Arka gürültü bir süre sonra rahatsız edici olabilir fakat elde edeceğiniz faydayı düşündüğümüzde en etkili ses yükseltme adımı bu şekildedir.
  • Ne yazık ki bilgisayarınızın belli bir kapasitesi var ve bunun üzerine de çok fazla çıkamıyorsunuz.

blank

Alternatif Yöntem

Bilgisayarlarınız üzerinden denetim masasına giriş yaptıktan hemen sonra ses aygıtlarını yönet sekmesine geçiş yapıyoruz. Karşınıza çok sayıda miklrofon seçeneği ve simgesi çıkacaktır. Her birini varsayılan olarak ayarladıktan sonra mikrofonlarınıza ses verin ve bu sayede doğru mikrofonu da tespit etmiş olacaksınız.

Mikrofon seçimini yaptıktan hemen sonra simge üzerine sağ tıklayarak gelişmiş özellikler sekmesine geçiş yapacağız. 2 kanalı 16 bit 96000 HZ, yani stüdyo kalitesi seviyesine getirerek de temiz ve yüksek ses almanız mümkündür. Tüm bunları yaptıktan sonra onay verip çıkış yapabilirsiniz. Bilgisayarlarınızın ve mikrofonlarınızın belli bir seviyesi vardır ve bu seviyenin üzerine çıkmak elbette mümkün değil ancak doğru ayarlar ile birlikte en temiz ve ideal ses ulaşabilirsiniz.

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu