Bilgisayar

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Çözümü

Google Chrome kullanıcılarının çok daha sık yaşadığı problemlerden bir tanesine değineceğiz ve bu yazımızda DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Çözümü ve diğer detaylara göz atacağız.

Bu durum yalnızca Chrome kullanıcılarında değil, farklı tarayıcılarda da söz konusu olabiliyor ve bu problemle karşı karşıya geldiğinizde internet erişimi de mümkün olmayacaktır. İlginç olan nokta ise tarayıcı değişikliğine gittiğinizde erişimi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebiliyor olmanızdır. Diyelim ki bu problemi Chorme’de yaşadınız, hemen farklı bir tarayıcıya geçiş yaparak arama yaptığınızda sorunun çözümlendiğini göreceksiniz ancak Chrome kullanmaya devam etmek ve varsayılan tarayıcınızı değiştirmek istemiyorsanız eğer sorunun nedenlerini tespit etmeli ve buna bağlı çözümler üretmelisiniz. Sizin yerinizi bunu yaptık ve dilerseniz çözüm önerilerine de hep birlikte göz atalım.

Sorunun ana nedenine baktığımızda Chrome’nin DNS sunucusuna ulaşamıyor olduğunu görebiliyoruz ve yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi bu problem çok sık karşımıza çıkıyor. Genellikle Chrome’ye entegre edilmiş olan bir uzantının ağa bağlanmayı engelliyor olması buna sebebiyet veriyor ve öncelikli olarak bu sorunun çözümlenmesi gerekiyor. Bu yazımızda sizlere farklı yöntemler sunacağız ve tüm yöntemleri de tek tek uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

blank

1. DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Çözümü

Bu tür bir sorun ile karşılaştığımızda yerine getirmemiz gereken ilk adım dns resetleme uygulaması olacaktır. Windows+R kombinasyonu ile birlikte ilk adımı atalım ve sonrasında karşımıza çıkan kutucuğa “cmd” komtunu ekleyip siyah ekranı bekliyoruz ve sonrasında ‘’ netsh winsock reset catalog’’ komutu ile birlikte onay veriyor yani enter tuşuna basıyoruz.

En kolay yöntemlerden bir tanesidir ve uygulanması daha basit olduğu için birçok kullanıcı tarafından tercih edildiğini de belirtmek gerekiyor. bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarlarınızı resetlemeniz gerekiyor yani yeniden başlatma işlemini gerçekleştireceksiniz. Bilgisayarlarınız açıldıktan sonra internet erişimini kontrol edin ve sorunun çözülmüş olduğunu göreceksiniz.

Eper bahsi geçen adımlar işinize yaramadıysa bir diğer yöntemi uygulayabilirsiniz. Dilerseniz bu adımları da birlikte ele alalım.

2. DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Çözümü

Dns ayarlarını değiştirerek de bu problemi çözebiliyoruz ve yine etkili yöntemlerden bir tanesi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ağ simgesine sağ tıklayarak ilk adımı atalım ve sonrasında ağ paylaşım merkezine gidelim. Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir butonuna tıkladıktan sonra aktif olan bağlantı görüntülenecektir ve bu bağlantıya tıklayarak özellikler sekmesine geçiş yapıyoruz.

“İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçimi yaparak 8.8.8.8/8.8.4.4 kontrolünü sağlayalım ve eğer ayarlar bu şekilde ise düzeltme yapacağız.

Google DNS ile birlikte sorunu çözmek mümkün ve bu ayarları yaptıktan sonra onay verdiğimiz takdirde internet erişimi sağlıklı bir şekilde yerine getirilecektir.

Her iki yöntem de başarılı sonuçlar doğuruyor ancak tüm bunlara rağmen DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasını çözmede fayda sağlayamıyorsanız bir uzmandan yardım alabilir ya da servis hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu