Bilim

Parçalanmış Üzümü Diken İnanılmaz Cerrahi Robot!

Parçalanmış Üzümü Diken İnanılmaz Cerrahi Robot!

Çağlar ilerledikçe, hatta günler geçtikçe, teknolojinin geldiği boyut akıl almaz ölçülerde olabiliyor. Şundan yaklaşık bir 100 yıl önce, kim hayal edebilirdi ki cep telefonlarını? Ya da kim oturduğu yerden bütün market alışverişini yapabileceğini düşünebilirdi? Aslında çok değil, 15 sene evveline kadar, ne akıllı telefon bilirdik, ne de o kocaman bilgisayarların kol çantamızda dahi taşınabilecek tablet boyutuna gelebileceğini. Yani her gün bizi şaşırtacak icatlar, bulunmaya ve böylece hayatımız da kolaylaşmaya devam ediyor. Söz teknolojiden açılmışken, sizlere parçalanmış üzümü diken inanılmaz cerrahi robotun dahi tasarlanıp hatta çoktan üretildiğini söylesek? Şaka değil, Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi ismi verilen bu uygulama geliştirilerek, ilerleyen zamanlarda ameliyatlarda kullanmak adına, insan zekası ile makine hassasiyeti birleştirerek tıp dünyasında bir çığır açtı.

cerrahi robot 1

Bu sistem, robotun uzaktan kontrol edilebilirliği ile sağlansa da 3 ayrı aşama ile cerrahi işlemler sürdürülüyor. İlk aşamanın uzman bir cerrah ile kontrol edildiği aşama olduğundan bahsettik. İkinci aşaması ise, ameliyat bölgesinin minimum hasar gözetilerek yapılacağı robotik kolların devreye girdiği aşamadır. Üçüncü ve son aşama ise, bir ışık kaynağının bulunduğu kamera sistemi ile desteklenen ve ‘’ Kule’’ adı verilen aşamadır.

Da Vinci Robotik Cerrahi Sistem, çok dar alanda üzümün bir parçasını başarı ile dikmeyi başararak, tıp dünyasındaki bu başarıyı taçlandırmıştır.

İsmail CAN

İletişim lisans bölümünden mezun olan yazar, Güncel teknoloji haberleri, bilim, oyun ve sosyal medyayı yakından takip ediyor.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu