Mobil

Özel & Gizli Numaradan Arayanı Öğrenme

Gerek cep telefonları olsun gerekse ev telefonları, karşı taraftan gizli bir numara sizi arıyor ve bunun kim olduğunu bilmiyorsanız, bu durum sizin canınızı sıkabilir. Özel veya gizli numaralardan gelen çağrıların kimliğini öğrenmek için ne yapılması gerektiğini çoğu kişi bilmiyor. Özel ve gizli numaraları öğrenmek sadece savcılık aracılığı ile olmaktadır. Hiçbir GSM operatörü size abonesinin bilgilerini paylaşmaz. Bunu yapabilmeleri için savcılık izni olması gerekmektedir. Fakat sizi rahatsız eden özel ve gizli numaraları bir şekilde engelleyebilirsiniz. Bunun için daha önce sizlerle paylaştığımız bir diğer makalemiz olan gizli numara kapatma konumuzu okuyabilirsiniz.

Gizli Numaradan Arayanı Bulmak (Türk Telekom)

Türk Telekom online web sayfasında abonelerine özel bir hizmet sunmaktadır. Hesabınıza online giriş yaptıktan sonra tl işlemleri kısmından harcama detayları kısmına geçiş yaparak orada harcama detaylarını ve en son hangi numara ile konuştuğunuzu, kaç dakika süre ile konuştuğunuzu öğrenebilirsiniz. Bu uygulama her gsm operatörü için geçerli olmayabilir.

Vodafone Gizli Numara Öğrenme

Öncelikle vodafone web sayfasına üye kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapıyoruz. Daha sonrasında ise özet, analiz ve detay sekmesini tıklayarak buradan sizinle en son konuşan numaraları kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

gizli-numaradan-arayani-bulma

Bilinmeyen Numaraları Öğrenme

Konumuzda sürekli olarak gizli numara öğrenmeyi anlattık. Şimdi ise sizlere gelen açık çağrıların kime ait olduğunu anlatacağız. Bilmediğiniz bir numara sizi arıyorsa bunu öğrenmenin birçok yolu vardır. İlk olarak GSM operatörlerinizin sizler için sunmuş olduğu özel ücretlerden yararlanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirsek Turkcell’in 1,49 Tl paketi bulunmaktadır. Bu paketi satın alarak bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Ve ya ben bu paketi kullanmak istemiyorum diyorsanız son zamanlarda reklamlarını bolca gördüğümüz sonu 80 ile biten ücretli servisleri arayıp numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Ücretsiz bir program var mı? Diye soranlarınızı duyuyorum. Bu hizmetler genellikle ücretli olarak sunulmaktadır. Piyasada dolaşan bir çok ücretsiz uygulamalar var ama ne kadar sağlıklı olduğu bilinmez.

Gizli Numaralara Dikkat

Sizi sürekli birilerinin rahatsız ettiğini düşünüyorsanız ve bu arayan kişi sizi sürekli gizli numaradan arıyorsa o zaman bu ciddi bir sorun demektir. Bunun için tek yapmanız gereken öncelikle savcılığa başvurmanızdır. Savcılık bu durumu sizin için araştırıp gerekli mecralar ile iletişime geçip arayan gizli numaranın kime ait olduğunu öğrenecektir ve gereken hukuki değerlendirmeyi mutlaka yapacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu