Oyun

Oyun Oynamak Neden Eğlenceli

Her insanın eğlence anlayışı farklı ve oyun tutkunları için de bir oyunun ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu çok iyi biliyoruz. Peki oyun oynamak neden eğlenceli ya da bizi oyunlara bağımlı hale getiren şey tam olarak nedir?

Bazıları için bu sorunun yanıtı zaman geçirmek bazıları için ise arkadaşları ile güzel bir aktivite yaratabilmek olarak yanıt buluyor. Peki oyunun sizler için eğlenceli olduğunu nasıl tespit edebilirsiniz?

Bir diğer soru ise bu konuda kendinizi bağımlı olarak görüyor musunuz? Gelin hep birlikte bu detayları inceleyelim ve oyunun neden eğlenceli olduğunu daha net bir şekilde anlamaya çalışalım.

Oyunun Bizler için Eğlenceli Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Hepimiz Fifa’yı seviyor muyuz? Elbette hayır. Futbol oyunu tutkunlarının sayısı elbette fazla ancak oyun oynayarak eğlenen bir insanın illa ki futbol oyununu sevmesi gerekmiyor. Tıp dünyasında algılarla örüntü oluşturmak gibi bir terim var ve oyun oynamanın eğlenceli olması tam olarak bu terime karşılık geliyor.

Oyun oynarken, beyniniz birtakım sinyaller gönderiyor ve bu sinyaller hem ruhsal hem fiziksel olarak beklentilerinize yanıt veriyor. Bazıları Fifa oynarken bu yanıtı daha güçlü bir şekilde alırken bazı oyun severler ise strateji oyunu oynadığı zamanlarda bu yanıtı çok daha güçlü bir şekilde elde ediyor.

Eğer sizler de oyun oynarken kendinizi mutlu hissediyor, stres attığınızı düşünüyor ve hatta güzel vakit geçirdiğinizi düşünüyorsanız, o halde oyun oynamak sizler için fazlasıyla eğlenceli bir etkinlik ve eylem olacaktır.

blank

Oyun Bağımlısı mıyım?

Bu sorunun yanıtını kendi başınıza da verebilirsiniz. Bu durum bir bahis ya da sigara bağımlılığı gibi bir şey değildir ve tam aksine keyifli bir bağımlılık olduğunu da belirtmek gerekiyor. Yemek yerken aklınız, yarım kalan oyunda ise ya da herhangi bir işe odaklanmışken bir taraftan oyun oynamayı düşünüyorsanız ve en kötüsü de yapmanız gereken şeyleri ir kenara bırakıp kendinizi oyun oynarken buluyorsanız, bu bir tür oyun bağımlılığı göstergesidir.

Dijital ortamdan ya da sürekli olarak oyun konuşan arkadaşlarınızdan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer bu bağımlılık kontrol altına alınmazsa gündelik hayatınızı sekteye uğratacak zararlı bir bağımlılığa dönüşebilir. Kontrol altına aldığınızda ise emin olun en keyifli etkinlik programlarından biri olacak ve sizleri de fazlasıyla tatmin edecektir.

Oyunları Eğlenceli Kıla Unsurlar

Oyunları eğlenceli hale getiren birtakım unsurlar var ve dilerseniz bu unsurlara da göz atalım

Senaryo: Sürükleyici ve merak uyandıran bir senaryo, sonunu getirme isteği uyandırıyor ve bunu da ancak oyunu bitirdiğinizde görebiliyorsunuz. Oyunları eğlenceli hale getiren en önemli detaylardan biri de senaryolarıdır.

Karakterler: Nasıl ki bir dizide ya da filmde hoşunuza giden bir karakter olduğunda onu benimsiyorsunuz, oyun severler için de bu durum benzer bir hal alıyor. Her oyuncu karakterini geliştirmek ve onu daha iyi bir noktaya taşımak ister ve bu da oyunları eğlenceli hale getiren detaylardan bir tanesidir.

Sorumluluk Duygusunun Yok Olması: Oyun oynarken yaşadığınız en güzel hislerden bir tanesi de sorumluluk duygusunun ortadan kalkmasıdır. Kendinizi bir eğlence dünyası içerisinden tüm sıkıntılarınızdan ve sorumluluklarınızdan uzaklaşmış olarak buluyorsunuz ve sizi oyun oynamaya iten en önemli etkenlerden bir tanesi de budur. Rahat bir zihin ile bu dünyada yer alıyor olmak, aynı zamanda oyun oynamayı keyifli ve eğlenceli hale getirerek sizleri farklı bir dünyaya misafir ediyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu