Blog

OneDrive Nedir? Ne İşe Yarar?

Dijital ortamda dosyalarınızı daha güvenli bir şekilde saklamak ve aynı zamanda bu dosyalara dilediğiniz an hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız eğer One Drive platformuna daha fazla ihtiyacınız olacaktır. Peki One Drive nedir? One Drive ne işe yarar?

Microsoft tarafından geliştirilen özel bir proje ve hayata geçirilmesi de uzun sürmedi. Çevrimiçi dosya depolama hizmeti ile birlikte paylaşımı da aktif ve kolay hale getiren özel bir platform olarak tanımlamak mümkündür. Uygulamaya, sahip olduğunuz Microsoft hesapları ile sorunsuz bir şekilde bağlanabilir ve birçok farklı tarayıcı üzerinden dosya gönderimini aktif hale getirebilirsiniz. İnternet bağlantınız olduğu takdirde herhangi bir sorun yaşamayacak ve daha da önemlisi zaman kazanacaksınız.

One Drive platformunu taşınabilir aygıtlarınız ile de sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz ve erişim sağlamak gerçekten çok kolay. Aynı zamanda One Drive uygulamasını cep telefonlarınıza indirerek de yine bu platformdan sorunsuz bir şekilde hizmet alabilirsiniz. Belgelerinizin manuel olarak yedeklenmesi, depolanması ve paylaşılması için kusursuz bir platform olarak karşınıza çıkıyor ve an itibarıyla milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı da başarmış durumda.

One Drive, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi dosyalara erişimi daha kolay hale getiriyor ve bu da zamanı lehinize çeviriyor. İhtiyacınız olan dosyaları bu platformda güvenli bir şekilde saklayabiliyorsunuz ve gözünüz hiçbir şekilde arkada kalmayacaktır. Şimdi dilerseniz nasıl kullanabileceğinize ve bu platformda nasıl yer alabileceğinize de hep birlikte göz atalım.

blank

One Drive Nasıl Kullanılır?

  • One Drive kullanıcısı olmak istiyorsanız eğer size ait bir Microsoft hesabı gerekecektir. Microsoft hesabınız yoksa eğer resmi web sitesini ziyaret ederek kısa süre içerisinde bir hesap oluşturabilirsiniz. Hesap oluşturma sürecinde nasıl ilerlemeniz gerektiği de yine adımlar şeklinde paylaşılıyor.
  • Android kullanıcısı iseniz ‘’Google Play’’ mağazasına giriş yaparak arama bölümüne ‘’One Drive’’ yazıp arama yapmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan uygulamayı indirin ve kurulum tamamlandıktan sonra One Drive’ı çalıştırın. Karşınıza bir panel çıkacak ve sizlerden Microsoft hesabınız istenecektir. Mail ve şifrenizi girdikten sonra onay verin açılan ekrandan ‘’Temelde Kalın’’ butonuna tıklayın.
  • One Drive an itibarıyla aktif halde ve dilerseniz ‘’Ayarlar’’ sekmesine de hep birlikte göz atalım ve bu bölümden neler yapabileceğinize bakalım. Ayarlar butonuna tıkladığınızda kamera yükleme seçeneklerini aktif hale getirebilirsiniz ve bu sayede çektiğiniz tüm fotoğraflar galeri ile birlikte aynı zaman One Drive hesaplarınıza da aktarılacak ve yedeklenecektir. Bunu videolar için de yapabiliyorsunuz.
  • Akıllı telefonlarınız ile erişim oldukça kolay fakat bilgisayarlarınızı kullanarak one dirve’a erişim sağlamak isterseniz onedrive.live.com/about/tr-tr linkini kullanmanız gerekecektir. Bu link üzerinden düzenleme işlemleri de yapabiliyorsunuz ve düzenlemeleriniz saniyeler içerisinde Drive tarafından kayıt altına alınarak somut hale getiriliyor.

One Drive Depolama Alanı Hakkında

Ücretsiz One Drive paketine sahip iseniz eğer 5 GB kişisel bir depolama alanına sahip olacaksınız. Office 365 abonesi iseniz yani ücretli hizmet alıyorsanız eğer 1 TB gibi muazzam bir depolama alanı karşınıza çıkacaktır. Ücretli hizmet almak kesinlikle lehinize olacaktır ve depolama alanınız da çok daha fazladır. Bir diğer bilgi ise ücretsiz hizmet alanları ilgilendiriyor. 31 Ocak 2016’ya kadar 15 Gb gibi bir alan sunulurken bu tarihe geldiğimizde bir değişiklik yapıldı ve depolama alanı 5 GB olarak belirlendi. Bunun nedeni elbette biraz daha para kazanmak ve One Drive kullanıcılarını ücretli hizmete yöneltmektir. Ne kadar başarılı olduklarını bilemiyoruz fakat binlerce ücretli kullanıcı olduğu da su götürmez bir gerçek. Hesaplarınızı yükseltmek isterseniz eğer resmi iste üzerinden taleplerinizi oluşturabiliyorsunuz.

Süleyman KAAN

Bilişim Teknolojileri lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Sosyal Medya ve Mobil Uygulamalar uzmanı olup, güncel gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu