Mobil

Öne Çıkan Android 10 Özellikleri

Android işletim sistemi ile ilgili güzel bir haberimiz var. Öne çıkan Android 10 özellikleri başlığı altında bu haberi de duyurmayı düşünüyoruz. Bir tatlı ismi ile piyasaya sürdüğü ve eskiye kıyasla kullanıcılara daha hızlı bir şekilde ulaştırılacak olan yeni sürüm sayesinde Android kullanıcılarına birçok farklı özellik sunulacak.

Bildiğiniz gibi güncellemeler konusunda fazlasıyla yavaşlar ancak eski hatalarını tekrar etmeyeceklerini belirterek bu sefer daha hızlı olacaklarını dile getiriyorlar.

Gelişmeler umut verici ve güncellemeler ile birlikte daha kullanışlı cihazlara sahip olmak da mümkün. Peki neler vaad ediyor? Dilerseniz daha fazla zaman kaybetmeden yeni sürümün neler içerdiğine ve yine neler sunduğuna hep birlikte göz atalım ve bu konudaki ön yargıları da ortadan kaldırmış olalım.

Android 10 Özellikleri:

Odak Modu: Dikkat dağıtıcı uygulamalar, herhangi bir işle uğraşırken cihazlarınızı esir alabiliyor ve aynı zamanda sizleri de etkisi altına alıyor. Bunu ortadan kaldırmak ve işlerinize odaklanmanızı daha kolay hale getirmek adına odak modu altında bir çalışmaya imza atacaklarını dile getirdiler. Bu mod sayesinde dikkat dağıtıcı uygulamaları devre dışı bırakmak mümkün hale gelecek ve cihaz kullanıcıları için muazzam bir ayrıntı olduğunu düşünüyoruz.

blank

Karanlık Tema ve Ebeveyn Kontrolü: Karanlık tema hali hazırda sunulan bir hizmet ancak geliştirilmesi mümkün ve bu konuda kusursuz bir çalışma ortaya konulacak. Ebeveyn kontrolü çok daha güvenli ve çok daha güçlü hale getirilerek güvenlik detayları bir adım öne taşınacak. Yeni güncelleme ile birlikte entegre edilecek özellikler, yalnızca ebeveynler için değil, çocuklar için de daha güvenilir ve dikkat çekici bir hal alacaktır.

Project Mainline Geliştirmesi: Uyumsuzluk ile ilgili birtakım şikayetler var ancak yapılacak güncelleme neticesinde uyumsuzluk sorunu da çözüme kavuşturulacak ve kullanıcılara daha özel bir deneyim sunulacaktır. Bu deneyimi yaşamak için biraz daha zamana ihtiyacınız var ve kısa bir süre sonra açıklanacağını düşünüyoruz.

Canlı Başlık: Vidyo kaydı esnasında anlık değişiklikler yapmak ister misiniz? Etkileyici bir çalışma olacağını düşünüyoruz ve yeni güncelleme ile birlikte bu mümkün hale geliyor. Şimdilik, bir deneme sürümü gibi yalnızca yazı yazabiliyor ve eklemelerinizi de metinsel olarak yapabiliyorsunuz ancak ilerleyen dönemlerde geliştirileceğini ve vidyolarınıza daha detaylı eklemeler yapabileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Kullanıcıları heyecanlandıran en önemli ayrıntılardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki budur.

Vidyo kaydı esnasında yapılacak değişiklikler ile birlikte sizler de çektiğiniz vidyolara renk katabilecek ve onları daha dikkat çekici hale getirebileceksiniz. Şu an için metin destekli eklemeler bile kullanıcıların hoşuna giden bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Emoji Desteği: büyük bir eksiklik diyemeyiz ancak güncel emojilerin olmaması, özellikle sosyal medya kullanıcılarını olumsuz etkiliyordu. Güncelleme ile birlikte emoji desteği de kusursuz bir şekilde sağlanacak ve artık sizler de Google’ın i/o’da duyurduğu emojileri dilediğiniz an kullanma şansı elde edeceksiniz.

Yeni sürüm an itibarıyla birçok cihazda aktif edilmedi ancak geliştirmeler tamamlandığında yavaş yavaş entegre edilecek ve tüm Android kullanıcıları da bu özelliklerden en iyi şekilde faydalanacaktır. Gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanmak güzel ve bu konuda geliştiricilerin sürekli olarak aktif olması da bizleri fazlasıyla mutlu ediyor.

Android güncellemesi için biraz daha zamana ihtiyacımız var ve eminiz ki bu sabrı göstereceksiniz. Yapılacak olan geliştirmeler ile birlikte kusursuz bir kullanıcı deneyimine imza atmak da mümkün hale gelecektir diye düşünüyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu