Sosyal Medya

Onay Instagram (Mavi Tik)

Instagram hesaplarınıza mavi tik almaya hazır mısınız? Onay instagram başlığı altında bu sürecin nasıl işlediğine ve adım adım nasıl hareket etmeniz gerektiğine de hep birlikte göz atacağız.

“Onaylı hesap” olarak da tanımlayabileceğimiz mavi tık olayında asıl amaç, instagram tarafından kabul edilen popüler hesapları belirleyebilmektir. Bu fırsat az sayıda insana sunuluyor ve zaten sanatçı, sporcu, politikacı ve milyonlarca takipçiye ulaşmış kimselerde görebiliyorsunuz. Mavi tik almak için yani hesaplarınızı onaylatmak için belli bir prosedür söz konusu ve bu yazımızda da tam olarak bundan bahsedeceğiz.

 • Mavi tik sahibi olabilmeniz için çok önemli bir detay var ve bu detay işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır. Eğer mavi tik almak istiyorsanız yaşadığınız ülkenin popüler haber sitelerinde ya da blog tarzı mecralarda adınızın yer aldığı bir ya da daha fazla makalenin olması gerekiyor. Eğer adınız herhangi bir yerde geçmiyorsa, az sonra bahsedeceğimiz yöntem ne yazık ki çok da işe yaramayacaktır. Bu detayı çözdükten sonra dilerseniz diğer adımlara göz atalım…
 • Instagram hesaplarınıza giriş yaptıktan hemen sonra ayarlar butonuna tıklayın.
 • Bu pencerede destek butonunu göreceksiniz ve bu butona tıkladıktan hemen sonra sorun bildir butonu ile devam etmeniz gerekiyor.
 • Karşınıza çıkan yeni ekranda görüş bildir butonu ile devam etmeniz gerekiyor ve hemen ardından “özelliği seç” ve “Profil” adımlarını takip edeceksiniz.
 • Sağ üst bölümde yer alan ok simgesi ile devam ediniz.
 • Karşınıza bir soru cümlesi çıkacak ve “Neyi geliştirmemizi istersiniz?” kısmına mavi tik talebinizi belirten ve kurumsal bir dille yazılmış olan İngilizce metin eklemeniz gerekiyor.
 • URL bölümüne ise hakkınızda yer alan makale ya da haberlerin olduğu linkleri eklemeniz gerekiyor. Kullanıcı adı kısmına elbette kullanıcı adınızı ve sonrasında da adınızı soyadınızı yazacaksınız.
 • Son olarak profilinizin ekran görüntüsünü alıp ilgili bölüme ekleyerek onay vermeniz yeterli olacaktır.

Yukarıda bahsi geçen adımları eksiksiz bir şekilde takip ettiğiniz takdirde sizler de hesaplarınıza mavi tik alabilir yani hesaplarınızı onaylatabilirsiniz. Bu durum sizleri sosyal medyada daha popüler ve daha dikkat çekici bir kimliğe kavuşturacaktır. Yukarıda bahsi geçen süreç herhangi bir şekilde işe yaramadıysa eğer bir alternatif daha var ve dilerseniz bu alternatife de hep birlikte göz atalım.

blank

 1. Yöntem

Hesaplarınıza giriş yaptıktan hemen sonra yine sağ üst kısımdan ayarlar butonuna tıklayın ve “Doğrulama talep et” adımını takip edin. Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza yeni bir pencere çıkacak ve bu pencere üzerinden ilerleyeceksiniz. Arkalı önlü kimlik fotoğrafınızı iletmeniz gerekiyor ve sonrasında yapmanız gereken şey ise sadece beklemek olacaktır.

Mavi tik için maksimum 45 günlük bir bekleme süresi söz konusu ancak genellikle bu kadar uzun sürmüyor ve kısa süre içerisinde hesaplarınız onaylanıyor. Defalarca denemeniz gerekebilir ve instagram yetkililerini de ikna etmek durumundasınız. Sizinle paylaştığımız ilk yöntem emin olun çok daha etkili ve hakkınızda yer alan makalelerin de bu bağlamda ne denli önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Mavi tik ile birlikte hesaplarınız bir adım daha öne taşınıyor ve profilinizi yeni ziyaret eden insanlar da bunun farkına varacaktır. 2 farklı yöntemden bahsettik ve şartları karşılıyorsanız eğer sizler de hiç tereddüt etmeden başvurularınızı yapabilir ve sosyal medya hayatlarınıza onaylı hesap ile devam etme şansı bulabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

 1. Merhaba İnstagram ekibi
  Benim adim sahde hesablar aciliyor
  Takipçilerim bana ulaşamiyorlar
  Ve bunu içinde
  Hesabım onaylatmak istiyorum
  Ve sayrea…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu