Blog

Noob Ne demek?

Oyun dünyasında çok sık kullanılan terimlerden bir tanesidir. Noob ne demek sorusuna yanıt vermek adına buradayız ve dilerseniz vakit kaybetmeden başlayalım. Oyuna yeni adım atan ve oyun hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan kişilere noob diye hitap ediliyor. Gamerler bu terimi daha sık kullanıyor ve özellikle oyun içerisinde sık sık hata yapan ve önemli bir noktada takımına zarar veren oyuncular da yine noob olarak adlandırılacaktır.

Noob bir Hakaret Şekli mi?

Buna hakaret diyemeyiz ve tatlı sürtüşmelere sebebiyet veren bir hitap şekli olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Oyunda yapılan hatayı karşı tarafın yüzüne vurmak ve onu biraz olsun eleştirmek adına bu kelimeyi kullanabilirsiniz. Kısa süre içerisinde büyük bir yayılma gerçekleşti ve artık sosyal medyada yapılan yorumlarda ad yine bu kelimeyi görebiliyoruz.

Diyelim ki Counter oyunundasınız ve takımınızdan bir arkadaşınız etrafını kontrol etmeden kapıdan içeriye daldı ve anında vuruldu. Sizi yalnız bırakan ve dikkatsiz davranan bu arkadaşınıza chat üzerinden noob değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Oyuna yeni başlayan ve anlamsız sorular soran oyuncuları da noob olarak değerlendirmek mümkün ancak siz yine de çok fazla üstüne gitmeyin ve merak ettiği soruları büyük bir sabır ile yanıtlayın. Sonuç olarak bir zamanlar siz de noob olarak karşılanıyordunuz ve zamanla tecrübe kazandınız.

Noob’un açılımı Nedir?

Newbie kelimesinden türetilmiş ve oyun dünyasında yer almayı başarmış terimlerden bir tanesidir. Nub, nııb gibi kullanımlara sahiptir ve oyun dünyasında çok sık karşımıza çıkmaktadır. Ne oyunu oynadığını bilmeyen gibi yakıştırmalar da yapılıyor ve karşı taraftaki oyuncuyu aşağılamak ya da onun zayıf olduğunu anlatmak için kullanılıyor.

Karşı tarafı psikolojik olarak yıpratmak ve ona biraz daha stres yüklemek isterseniz eğer sizler de bu kısaltmayı tercih edebilirsiniz. Bir hakaret ya da küfür cümlesi kesinlikle değildir. Tam aksine oyuncular arasında inanılmaz bir çekişme ve hırs durumunun fitilini ateşliyor. Karşı tarafı kızdırmak için doğru cümle olabilir ve hata yaptığı anlarda sizler de tereddüt etmeden kullanabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu