Mobil

NFC Nedir? NFC Ne Demek?

Android 2.3 sürümü için yapılan bir yenilik desteği ile birlikte NFC ismini çok daha sık duymaya başladık. Nfc nedir sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermek ve sizlere de bilgi vermek adına buradayız…

Apple ve Nokia, yıllardır Nfc desteği alıyor ve aslında uzak olduğumuz bir konu değil ancak internet devi Google ile birlikte bu ismi daha fazla duyar hale geldik ve bu da Google’nin başarısını gözler önüne seriyor.

Apple ile ilgili bir inceleme yaptığımızda daha geleneksel bir Nfc desteğini görebiliyoruz fakat Google çalışmalarında çağa ayak uyduran ve daha modern bir yapılanma karşımıza çıkıyor. Ayrıca resmi olmayan patentler de söz konusu değil ve bu da bir diğer önemli ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

NFC Ne Demek?

Şimdi dilerseniz başlığımıza dönelim NFC nedir sorusuna yanıt verelim. “Near Field Communication” kısaltması olarak biliniyor ve yakın saha iletişimi ya da erişimi olarak da özetlemek mümkündür. Birçok kaynakta bu tür bir tanım yapılmış ve bizler de bu tanımı doğru kabul ediyoruz.

Kısa menzilli ve daha da önemlisi kablosuz iletişim alanı teknolojisi olarak da tanım yapmak mümkün ve bu tanım da akıllı cihaz kullanıcılarının işini kolaylaştırmaya yetiyor. Bu teknolojiye sahip olan cihazları birbirine temas ettirdiğiniz takdirde veri alış verişi yapabiliyorsunuz ve çok basit bir eylem neticesinde sonuç elde etmek mümkün. Gelişen dünyada tüm akıllı cihazlarda görmek istediğimiz detaylardan bir tanesidir ve yazımızın sonunda mobil dünyadaki yerine de hep birlikte göz atacağız.

blank

NFC Ne İşe Yarıyor?

Nokia ile birlikte Sony ve NXP tarafından oluşturulan ve piyasaya sürülen güçlü bir temassız iletişim standardı olarak biliniyor. Birçok farklı alanda kullanımı mevcut ve aslında teknolojinin ne kadar kıymetli olduğunu da gözler önüne seriyor.

An itibarıyla sayısız ülkede geçiş kontrol sistemlerini daha işlevsel hale getirmek adına kullanıldığını da görebiliyoruz. Bu sayede insanlar zaman kaybı yaşamıyor ve ulaşım sistemleri de çok daha profesyonel bir seviyeye taşınıyor. Cihaz destekli çalışmalar ile birlikte insan gücüne ihtiyaç duyulmadığını da belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz.

Bunun en önemli örneklerinden bir tanesi de KGS sitemidir ve hali hazırda ülkemizde de bu sistemden ve teknolojiden en iyi şekilde yararlanmaya devam ediyoruz.

Mobil Dünya ve NFC

Nokia, en başından beri bu teknolojiyi kullanıyor ve zaten üretim aşamasında da baş roldeki markalardan bir tanesi idi ancak gelişen teknolojiye ayak uydurma konusunda ne yazık ki başarılı olamadılar ve geçiş döneminde birçok markanın gerisinde kaldıklarını da görebiliyoruz.

An itibarıyla Samsung bu konuda gayet güzel işler yapıyor ve Nexus S’i de unutmamak gerekiyor. Geliştiricilerin an itibarı ile kafasını kurcalayan en önemli soru işaretlerinden bir tanesi ise Secure element’in nerede ve nasıl yer alacağı yönündedir. Telefon mu sim kart mı soru işareti hali hazırda çözümlenebilmiş değil ve üzerine konuşulmaya da devam ediliyor.

Bazı firmalar sim kart tercihinde bulunarak harekete geçti ancak büyük yatırımlar alamadıklarını da ifade etmek gerekiyor. Apple firması, 2010 yılında patent konusunda büyük bir gelişme kaydetti ve aldığı patentler ile birlikte NFC desteğini tüm telefonlarda ortaya koyacağını hissettirdi ancak Iphone 4’e baktığımızda bu desteği göremiyoruz.

Apple, şu an için NFC teknolojisindeki öncü firmalardan biri olarak karşımıza çıkıyor ve yakın zamanda tüm kontrolü üzerine alarak geliştirmeler ile de daha muazzam bir teknolojiye imza atacaklarını belirtmek isteriz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu