Sinema

Netflix Geçmişini Silme Nereden Yapılır?

Netflix izleme geçmişi silmek, tavsiye edilen ve ana ekranınızda görülen dizilerin izlediklerinizde bağlantılı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Netflix, izlediğiniz ancak beğenmediğiniz dizileri de hafızasında tutar. Bu nedenle diziniz sanki yarım kalmış gibi algılanır. Yarım bıraktığınız diğer diziler gibi yeni bölümü geldiğinde haber verilir ve ana ekranınızda kalmaya devam eder. Bu nedenle dizi geçmişinizi silmek, hem platformun rahatlamasını hem de aynı dizi hakkında sürekli öneri almamayı sağlar.

Netflix Neden Geçmişi Kaydeder?

Netflix uygulamasının geçmişi kaydetmesinin nedeni, size en uygun içerikleri tavsiye olarak karşınıza çıkarmaktır. Uygulama, bir diziyi izlediğinizde eğer bölümü yarım bırakırsanız, kaldığınız yerden izleme seçeneğini de sizlere sunmaktadır. Yarım kalan dizileriniz göz önüne alınarak size tavsiye dizi öneren uygulama, aynı zamanda dizinin yeni bölümleri için de bir çeşit alarm kurar.

İçeriklerini aylık olarak güncelleyen platform, kalabalık içerik hazinesi içerisinde kaybolan kullanıcılarını kurtarmak için, tavsiyeler bölümünü açmaktadır. Hoşunuza gidebilecek öneriler kısmını açık tutan platform, bu sayede diziler arasında kaybolmanızı engeller. Ancak istemediğiniz sonuçlarla da bu uygulama ile karşılaşabilirsiniz. Beğenmediğiniz filmler de size tavsiyeler bölümünde gönderilebilir. Bu nedenle sevmediğiniz dizileri geçmişten silmek mantıklı olacaktır.

blank

Netflix Geçmişi Nasıl Silinir?

Netflix geçmiş silme işlemi, aynı hesabı birden fazla kişi kullanıyorsa, diğer kullanıcıyı zor durumda bırakmamak için de silinebilir. Bunun için ilk olarak profilinize girmelisiniz. Buradan ‘izleme etkinliği’ seçeneğine tıklamalısınız. Burası, Netflix geçmişinizin bulunduğu bölümdür. Burada her dizinin bölümleri tek tek sıralanmıştır. Her izlenen içeriğin yanında ‘İzleme geçmişinden gizle’ butonu bulunmaktadır. Bu butona tıklamanız halinde ekranda ‘Gizlemek istediğinize emin misiniz?’ seçeneği bulunacaktır. Evet tuşuna tıklarsanız içerik geçmişten kaldırılır.

Netflix Geçmişi Tamamen Kaldırılır Mı?

Netflix geçmiş seçeneğini kaldırmak mümkün değildir. Uygulamanın kendisinde var olan bu bölüm, ayarlar kısmından dahi kaldırılamaz. Ancak izlediğiniz tüm dizileri işaretleyerek geçmişten kaldırma seçeneğiniz bulunmaktadır. Böyle yapmanız durumunda geçmiş seçeneği aynı kalsa da, içi boş olacaktır. Bu işlemden sonra Netflix, size tekrar dizi önerisinde bulunurken popüler dizileri ve en çok izlenenleri baz alacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu