Sinema

Diriliş Ertuğrul kimdir? Engin Altan Düzyatan kimdir?

Diriliş Ertuğrul kimdir?

TRT 1 ekranlarında muhteşem bir dizi olarak karşımıza çıkan Diriliş Ertuğrul yapımcılığını Tekden Film’in üstlendiği ve senaryosunu Mehmet Bozdağ’ın yazdığı televizyon dizizsidir. Başrollerini Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşaner, Esra Bilgiç, Didem Balçın, Uğur Güneş, Osman Soykut, Hülya Darcan, Evrim Solmaz ve Mehmet Çevik paylaşmaktadır. İlk bölüm 10 Aralık 2014 tarihinde yayınlandı. İlk bölüm yayınlanmasının ardından AB grubu reyting sıralamasında 1. sırada yer aldı. 2015 yılının en iyi dizisi ödülünü aldı.

Dizinin 1. sezon hikayesi  13. yüzyılda yaşanıyor ve Kayı Obası‘nın Tapınak Şövalyeleri‘ne karşı mücadelelerini konu alıyor. Dizinin ikinci sezon hikayesi ise Kayı Obası’nın bu sefer Moğollar’a karşı olan mücadeleleri yer almaktadır. Dizi için oyuncuları 6 ay kadar hazırlık yapıldı. Rol alan oyuncuların tamamına at binicilik dersleri verildi, erkek oyunculara ise bıçak ve kılıç kullanma dersleri verildi.

Engin Altan Duzyatan

Engin Altan Düzyatan kimdir?

Ünlü sanatçı Engin Altan Düzyatan, 26 Temmuz 1979 yılında İzmir doğumlu ve Arnavut asıllıdır. 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümünde eğitim görmeye başladı.  2001 yılında mezun olduktan sonra İstanbul’a oyunculuk için geldi. Bu yıllarda Kenter ve DOT Tiyatrosu’nda sahne almış ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda oyun yönetmiştir. Beymen Club’ın 2010 koleksiyonu çekimlerinde Hazal Kaya ve Naz Elmas ile birlikte yer almıştır.

Engin Altan Düzyatan, Koçum Benim, Yeditepe İstanbul, Bir Bulut Olsam, Kapalıçarşı, Yol Ayrımı, Son, Cinayet gibi televizyon dizilerinde rol almıştır. Ayrıca Cennet, Romantik Komedi, Bir Avuç Deniz, Anadolu Kartalları, New York’ta 5 Minare, Bu İşte Bir Yalnızlık Var gibi yapımlarda yer almıştır. Sanatçı 1 Milyon Canlı Para isimli yarışma programı sunuculuğunu yapmıştır. 2012 yılında Los Angeles’da Bir Avuç Deniz filmindeki performans ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü almıştır. 2014 yılında Neslişah Alkoçlar ile evlenmiş ve Emir Aras adında bir çocuk babasıdır. Halen TRT 1 ekranlarında  yayınlanmakta olan Diriliş Ertuğrul isimli dizide başrol oyuncusu olarak yer almaktadır.

Süleyman KAAN

Bilişim Teknolojileri lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Sosyal Medya ve Mobil Uygulamalar uzmanı olup, güncel gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu