İnternet

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor!

Bilgisayar ve internet kullanıcılarının sorunlarına ve şikayetlerine değinmeye devam ediyoruz. Modemde internet ışığı yanmıyor sorunu, belki de birçoklarımızın yaşadığı en büyük problemlerden biri. Bu durumda internete giremiyor ve can sıkıcı bir sürece dahil ediliyoruz. Elbette her sorunda olduğu gibi çözüm önerilerimiz var ve bu yazıda da tam olarak bundan bahsedeceğiz.

Gelişen dünya ile birlikte bilgisayar ve internet, elimiz ayağımız oldu diyebiliriz. Artık gündelik hayatta birçok araştırmayı bu şekilde yapıyor ve dijital dünyadan yardım alıyoruz. Peki ama internete giremiyorsak ya da bağlantıya dair sorunlar yaşıyorsak ne yapmalıyız? Gelin hep birlikte bu süreci değerlendirelim ve soru işaretlerini de ortadan kaldırmış olalım.

Dsl ve İnternet Işığı Yanmıyor?

  • Modeminizin kablo bağlantılarını kontrol etmenizi rica ediyoruz. Hatta adaptör ile birlikte bağlı olan tüm kabloları ve bağlantı aparatlarını çıkartıp yeniden takmanız daha sağlıklı ve doğru bir hamle olacaktır.
  • Tüm bunları yapmanıza rağmen herhangi bir olumlu gelişme söz konusu değilse, adaptörü çıkartın ve 30 saniye kadar bekleyin. Adaptörü takıp modemi yeniden başlatın ve ışıkları takip edin. Hali hazırda devam eden bir sorun varsa bir aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.
  • Splitter kullanıyor musunuz? Eğer yanıtınız evet ise splitter’ı doğrudan modeme bağlayın ve bu işlemi hat kablosu için de yine aynı şekilde uygulayın.
  • Bu işlemler fayda etmiyor ve internete bağlanamıyorsanız modem ile ilgili bir arıza söz konusu olabilir. Aynı şey bağlantı ayarları ve kablolar ile alakalı da olabilir. Hatayı tam manasıyla tespit edebilmek adına internet sağlayıcınız ile görüşme yapın ve sorunu detaylı olarak aktarın. Modem ile ilgili bir sorun varsa bu durum kısa süre içerisinde tespit edilecektir ve eğer talep ederseniz servis çalışanları çözüm sunmak adına adreslerinize ulaşacaktır.
  • Dilerseniz sadece internet ışığının yanmadığı durumlarda neler yapabileceğinize de göz atalım ve süreci birlikte takip edelim.

modemde-internet-isigi-yanmiyor

Sadece İnternet Işığı Yanmıyor

  • Dsl ışığı yanıyor fakat internet bağlantısı gerçekleşmiyorsa burada kişisel olarak yapacağınız bir müdahale durumu söz konusu değildir. Doğrudan internet sağlayıcınız ile görüşme sağlayabilir ve sorunu çözmelerini talep edebilirsiniz.
  • Modem ve servis sağlayıcısı arasında bağlantı sorunsuz bir şekilde kurulmuş fakat internet bağlantınız yok. Sorunun en net açıklaması ve karşılığı budur. Burada kullanıcının yapması gereken bir şey yok ve doğrudan internet sağlayıcısı firma tarafından müdahale yapılması gerekiyor.
  • Bilgisayarınız ile modeme ataması yapılan dns sunucusunun değiştirilmesi, bu tür durumlarda bir test yapmak adına fayda sağlayabilir. Bu konuyu da açıklayalım ve en azından bilgi sahibi olmanıza yardımcı olalım. Dns sunucusunu değiştirebilir ve sizler de yeni bir dns atayarak sorundan kurtulabilirsiniz. Tabi her zaman işe yarayacak bir çözüm önerisi değildir ancak test etmekte fayda var diye düşünüyoruz.

Servis Desteği

Tüm bu yöntemler işe yaramadığı takdirde servis ekiplerinden yardım almanız en doğrusu olacaktır. Zaman zaman alt yapı güncellemesi ve çalışmaları ile birlikte bağlantı sorunu yaşanabiliyor. Aceleci davranmak yerine biraz sabırlı olmak gerekiyor. Çağrı merkezi çalışanlarını aradığınızda bu konuda sizlere daha detaylı bilgi aktaracaklardır.

Modemde internet ışığı ile ilgili yapabileceklerinizden bahsetmeye çalıştık ve bunun dışında farklı bir yöntem karşınıza çıkmıyor. Tüm adımları eksiksiz uygulamanıza ve takip etmenize rağmen sorun devam ediyorsa profesyonel ekiplerce kontrol edilmesi ve çözüm üretilmesi tabii ki daha doğru ve sağlıklı bir hamle olacaktır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu