Blog

Modem Arayüz Şifresi Unuttum

Son dönemde internet kullanıcılarının karşılaştığı en sık sorunların başında “Modem Arayüz şifresi unuttum” gelmektedir. Modem arayüz şifresi tüm ayrıntıları ile yazı içerisinde verilmiştir.

Modem arayüz şifresini unutmak hemen hepimizin başına gelen bir durumdur. Günümüzde insanların evde, iş yerinde kısacası hayatın her alanında olmazsa olmazı internet bağlantısının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Modem Arayüz Şifresini Unuttum

Son dönemde internet kullanıcısının yaşadığı konulardan birisi olan Modem Arayüz şifremi unuttum ya da şifremi uzun zaman önce değiştirmiştim fakat aklıma gelmiyor. Daha önce şifre değişikliği yapmadıysanız, birçok modem arkasında fabrika çıkış şifresi bulunmaktadır. Modem arayüz şifrenizi unuttuğunuzda ya da modem şifre değişikliği yapmanız gerektiğinde izlemeniz gereken adımları yazımızda bulabilirsiniz.

1. Müşteri Temsilcisini Yardımıyla Modem Arayüze Giriş

Modem şifre değişikliği yapmanın en kolay yolu TTNet, Turkcell Superonline yada TurkNET hangi servis sağlayıcısını kullanıyorsanız, müşteri hizmetlerini arayarak hizmet alabilirsiniz. Müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra “Modem şifre değişikliği yapmak istiyorum” demeniz yeterli olacaktır.

Modemde 2 farklı şifre bulunmaktadır. Modemin ayarlarına ulaşabileceğimiz Modem arayüz şifresi ve kablosuz WiFi bağlantı şifresi bulunmaktadır. Modem şifresini biliyorsanız işiniz kolay modeme erişirsiniz ve işlemlerinizi yapabilirsiniz. Şifreyi unuttuysanız o zaman durum değişmektedir.

2. Modem Şifremi Unuttum?

Bilgisayarın “Denetim masası” bölümünden “Ağ ve paylaşım merkezine” giriş yaparak kablolu ya da kablosuz bağlantılar kısmından varsayılan “Ağ geçidine” ulaşın.

Genellikle varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 IP adresidir. IP numarasını kullanarak tarayıcınızdan kullanıcı adı ve parola ile giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adı ve parolayı hiçbir şekilde hatırlamıyorsanız en kısa yoldan aşağıdaki adımları takip edin.

blank

3. Modemi Resetlemek

Modemin şifresini sıfırlamak için modemin arkasında yada yan tarafında çok küçük bir yuva bulunmaktadır. İğne ya da bir kürdan yardımıyla modem açıkken 5-10 saniye süreyle basılı tutun ve modemin ışıkları sönüp tekrar yanacaktır.

Böylece modeminiz fabrika ayarlarına dönmüş olur ve tüm şifreleriniz sıfırlanmıştır. Modem arayüzüne giriş şifresi modeminizin arkasında yazmıyorsa, aşağıdaki tablodan kontrol edebilirsiniz.

Marka Adsl Modem IP Kullanıcı Adı Şifre
Airties 192.168.1.1 admin Boş Bırak
Airties 192.168.1.1 admin ttnet
Airties 192.168.1.1 admin 1234
Huawei 192.168.1.1 admin admin
Huawei 192.168.1.1 admin ttnet
TP-Link 192.168.1.1 admin admin
TP-Link 192.168.1.1 admin ttnet
ZyXEL 192.168.1.1 admin 1234

Modemi sıfırladıktan sonra bir kablo yardımıyla modeme bağlanmalısınız. Yukarıdaki tablodan modeminize uygun  şifreyi kullanarak, Modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Modem içerisine giriş yaptıktan sonra Kablosuz ağ (Wi-Fi) bölümünden gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Modem Arayüz şifresi unuttum sorunu karşısında yukarıda verilen adımları takip etmeniz durumunda mutlaka çözüme kavuşacaktır. ‘Modem şifreleri’ genellikle cihazın arka kısmında bulunan etiket üzerinde yazmaktadır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu