Ana Sayfa İnternet Modem Arayüz Şifresi Unuttum

Modem Arayüz Şifresi Unuttum

Son dönemde internet kullanıcılarının karşılaştığı en sık sorunların başında “Modem Arayüz şifresi unuttum” gelmektedir.

Günümüzde insanların evde iş yerinde kısacası bu hayatın her alanında olmazsa olmaz diyebileceğimiz internet bağlantısı, günümüz koşullarında ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Son dönemde internet kullanıcısının yaşadığı konulardan birisi olan Modem Ara yüz şifremi unuttum ya da şifremi uzun zaman önce değiştirmiştim fakat aklıma gelmiyor. Daha önce şifre değişikliği yapmadıysanız, birçok modem arkasında fabrika çıkış şifresi bulunmaktadır.

Modem arayüz şifrenizi unuttuğunuzda ya da modem şifre değişikliği yapmanız gerektiğinde izlemeniz gereken adımları yazımızda bulabilirsiniz.

Müşteri Temsilcisini Yardımıyla Modem Arayüze Giriş

Modem şifre değişikliği yapmanın en kolay yolu TTNET, TURKCELL SUPERONLINE, TURKNET hangi servis sağlayıcısını kullanıyorsanız, kullandığınız servis sağlayıcısının müşteri hizmetlerini arayarak hizmet alabilirsiniz. Müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra “Modem şifre değişikliği yapmak istiyorum” dedikten sonra size yardımcı olacaktır.

Modemde 2 farklı şifre bulunmaktadır. Modemin ayarlarına ulaşabileceğimiz Modem arayüz şifresi ve kablosuz ağ (Wi-Fi) bağlantı şifresi bulunmaktadır. Modem şifresini biliyorsanız işiniz kolay modeme erişirsiniz ve işlemlerinizi yapabilirsiniz. Şifreyi unuttuysanız o zaman durum değişmektedir.

Modem Şifremi Unuttum?

Bilgisayarın Denetim masası bölümünden Ağ ve paylaşım merkezine giriş yaparak kablolu ya da kablosuz bağlantılar kısmından varsayılan ağ geçidine ulaşın. Genellikle varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 IP adresidir. IP numarasını kullanarak tarayıcınızdan kullanıcı adı ve parola ile giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adı ve parolayı hiçbir şekilde hatırlamıyorsanız en kısa yoldan aşağıdaki adımları takip edin.

Modemin şifresini sıfırlamak için modemin arkasında yada yan tarafında çok küçük bir yuva bulunmaktadır. İğne ya da bir kürdan yardımıyla modem açıkken 5-10 saniye süreyle basılı tutun ve modemin ışıkları sönüp tekrar yanacaktır. Böylece modeminiz fabrika ayarlarına dönmüş olur ve tüm şifreleriniz sıfırlanmıştır. Modem arayüzüne giriş şifresi modeminizin arkasında yazmıyorsa, aşağıdaki tablodan kontrol edebilirsiniz.

Marka Adsl Modem IP Kullanıcı Adı Şifre
Airties 192.168.1.1 admin Boş Bırak
Airties 192.168.1.1 admin ttnet
Airties 192.168.1.1 admin 1234
Huawei 192.168.1.1 admin admin
Huawei 192.168.1.1 admin ttnet
TP-Link 192.168.1.1 admin admin
TP-Link 192.168.1.1 admin ttnet
ZyXEL 192.168.1.1 admin 1234

 

Modemi sıfırladıktan sonra bir kablo yardımıyla modeme bağlanmalısınız. Yukarıdaki tablodan modeminize uygun  şifreyi kullanarak, Modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Modem içerisine giriş yaptıktan sonra Kablosuz ağ (Wi-Fi) bölümünden gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz