Ana sayfa Mobil Mobil Veri Açılmıyor? Ne Yapmalıyım?

Mobil Veri Açılmıyor? Ne Yapmalıyım?

3168
0

Telefonunuzdan internet ile bağlantı kurmak için sahip olmanız gereken bağlantıların başında Wi-fi veya mobil veri gelir. Wi-fi bağlı olmadığı durumlarda ise mobil veri açarak telefonunuzda internet işlemi yapabilirsiniz. Mobil veri açılmıyor sorunu bu noktada kullanıcıların ciddi sorunlar yaşamasına neden olabilir.

Mobil Veri Ayarları

En sık karşılaşılan internet sorunlarının başında gelen mobil veri sorunu genelde telefon ayarlarınızdan kaynaklanır. Öncelikle Wi-fi modunuzun kapalı olduğundan emin olmalısınız. İnternet bağlantısı olsa da olmasa da telefonunuz ilk olarak Wi-fi bağlantısından yararlanmaya çalışacaktır. Bundan dolayı Wi-fi modunuzun kapalı olması önem arz eder. Ardından operatörden kaynaklı herhangi bir sorun olup olmadığına da bakmak gerekir. Bunlar temel olarak yapılması gereken kontrollerdir. Ardından APN ayarlarına da bakmak yarar sağlayacaktır.

Veri Kontrolü Yapmak

Öncelikle yapmanız gerekenlerin başında size internet akımı sağlayan operatörde herhangi bir sorunun olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Çünkü veriyi sağlayan kurum tarafından herhangi bir çalışma veya bir sorun olması durumunda telefonunuzda mobil veri açık olmasına rağmen internete bağlanmanız söz konusu olmaz. Bunun için size mobil hizmet veren operatörü aramalı ve kontrol sağlamalısınız. Operatörünüze göre çağrı merkezleri aracılığı ile bir sorun olup olmadığını kontrol etmeniz kolay ve basittir. Bunun için siz de telefonunuzun ayarlarını değiştirmeden önce bu kontrolü yaptırmalısınız.

Manuel Veri Ayarları

Operatörden yapılan kontrol sonucunda herhangi bir sorun olmadığına karar verdiğinizde yapmanız gereken manuel yollar ile veride bir sorun olup olmadığını ve ayarları kontrol etmek olmalıdır. Ayarlar sekmesine geliniz. Ayarlar sekmesinden daha fazla, mobil şebekeler ve erişim noktası üzerinden menüler arasında ilerlemeye çalışınız. Telefon markasından veya sürümünden kaynaklanan değişimler söz konusu olabilir. Bir başka yol ise ayarlar sekmesinden sonra ağlar, internet paylaşım ağları, mobil şebekeler, erişim noktası adları olarak da ilerleyebilir. Buradan internet ayarlarınızın olduğu APN adı verilen bir alana aktarılırsınız. Yeni APS kur dedikten sonra bir isim ve Apn seçenekleri kısmını doldurunuz ve onaylayınız. Ardından mobil verinizi eskisi gibi aktif şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here