AndroidMobil

Mobil Uygulama Yapmaya Başlamadan Önce Platform Belirleme Neden Önemlidir?

Akıllı telefonların piyasaya sürülmesiyle beraber, akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamaları ve oyunları da görmeye başladık. Akıllı telefonlarla beraber adeta yeni bir kategori olarak karşımıza çıkmaya başlayan mobil uygulama geliştirme alanı son dönemde en çok ilgi çeken alanlardan da biri.

Sadece akıllı telefon kullanım oranına bakıldığı zaman bile mobil uygulama geliştirmenin ne kadar fazla önem kazanmaya başladığını da net bir şekilde görebiliriz. Tabi hemen her alanda olduğu gibi mobil uygulama geliştirme alanında da dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Yeni sektörlerden biri olması rağmen kısa süre içerisinde en popüler sektörlerden biri haline gelen mobil uygulama geliştirme alanında ilk dikkat edilmesi gereken konu ise işletim sistemi seçimi olarak dikkat çekiyor. İşletim sistemi seçimi konusunda henüz uygulama yazmadan önce bir karar vermeniz gerekmekte Zira işletim sistemi seçimi uygulamanın algoritmasından uygulama yazılırken kullanılan dillere kadar hemen her şeyi etkileyebiliyor. Bu nedenle uygulama yazmaya başlamadan önce mutlaka hangi işletim sistemi için uygulama yazacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Daha sonrada farklı mobil işletim sistemleri içinde destek verebileceğiniz gibi ilk etapta hangi işletim sistemine hitap edeceğinizi seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor daha detaylı bakalım.

  • Bu noktada ilk olarak kullanacağınız diller ve programları belirlemeniz gerekiyor. Bildiğiniz dillere göre bir seçim yapmak çok daha etkili olacaktır. Android yazımında kullanılan programlama dillerine hakimseniz o zaman başlangıç için Android uygulaması geliştirmeyi tercih edebilirsiniz.

Mobil Uygulama

  • Bunun dışında iOS işletim sistemi için uygulama geliştirme konusunda kullanılan dillere hakimseniz de o zaman ilk aşamada iOS seçimi yapmanız gerekiyor. Tabi resmi uygulama mağazaları üzerinden yayınlanma şekillerine de bakacak olursak iOS için App Store kullanmanız ve bunun içinde 100 dolar gibi bir fiyat ödemeniz gerektiğini belirtelim. Aynı durum Google Play için ise 25 dolar gibi bir hesap parası ile çözülüyor. Tüm bunları da değerlendirerek işletim sistemi seçmenin ilk aşamada oldukça önemli olduğunu da belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu