Mobil

İnternetsiz Radyo Dinleme

Telefonda internet bağlantısı olmadan radyo dinlemek mümkün mü? Akıllı cihazlarda internetsiz radyo dinlemek için FM radyo özelliğinin olması gerekmektedir.

Sevdiğiniz radyo kanallarını internet bağlantısı olmadan telefondan dinleyebilirsiniz. Müzik, yasamımızın her alanında bizi saran, onsuz yaşayamayacağımız bir olgudur. Evde, okulda, iş yerinde, seyahat ederken, arabada kısacası her yerde… Son dönemde yeni çıkan akıllı telefonlarda FM RADYO özelliği TRT bandrol meselesi yüzünden, ülkemize inaktif durumda gelmektedirler.

İnternetsiz Radyo Dinleme

Ülkemizde kullanılan akıllı telefon ve tabletlerden TRT bandrol vergisi alınmaktadır. Hal böyle olunca Android cihaz üreticileri, akıllı telefon ve tabletlerin FM radyolarını inaktif duruma getirilerek satışa sunmaktadır. Bu durum pek çok kullanıcının canını sıkmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda bu yasanın kapsamı genişletildi ve internete bağlanan tüm cihazlardan TRT bandrol vergisi alınmaya başlandı. Fakat buna rağmen telefon üreticileri FM radyoları aktif hale getirmediler. Peki radyosu pasif halde bulunan telefonlardan nasıl ‘internetsiz radyo’ dinleyebiliriz.

blank

İnternetsiz Radyo Uygulaması: NextRadio

NextRadio uygulaması ile inaktif durumda olan FM radyoları aktif hale getirerek internetsiz radyo dinleyebilirsiniz. Yapmanız gereken Google Play Store’dan uygulamayı indirip telefona kurulumunu yapmak. Cihazınıza yükledikten sonra, uygulama ayarlar kısmından “Yalnızca istasyon Arama Mod” kısmını seçerek internet olmadan radyo dinlemeye başlayabilirsiniz. Fakat cihazınızda inaktif durumda bir radyo çipi olması gerekiyor. İster telefon hoparlörü ister kulaklık ile internetsiz radyo keyfi sürebilirsiniz.

İnternetsiz Radyo Uygulaması: Play Music

Google Play Music uygulaması içerisinde yer alan ‘Keep on Device’ özelliği sayesinde internetsiz radyo dinleyebilirsiniz. My stations linki ile favori radyo kanallarını seçebilir ve istediğiniz zaman dinleyebilirsiniz. Bu uygulama sadece belirli ülkeler için aktif olarak kullanılmaktadır.

NextRadio uygulaması sayesinde internetsiz radyo dinleyebilir ve müziğin tadını kesintisiz çıkarabilirsiniz. Sizde kullanmakta olduğunuz radyo uygulamalarını veya yaşadığınız sorunları aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu