Yazılım

Microsoft Office Dosyalarını Şifreleme Nasıl Yapılır?

Office dosyalarını koruma altına almak ev bu işlemi bir parola ile gerçekleştirmek ister misiniz? Microsoft Office dosyalarını şifreleme başlığı altında bu konuya değineceğiz ve aynı zamanda merak ettiğiniz tüm sorulara da yanıt vermeyi hedefliyoruz. Office şifre programı ya da ekstra bir yönteme ya da uygulamaya ihtiyacınızın olmadığını hatırlatmak isteriz.

Orijinal Office kullanıyorsanız eğer zaten bu ayrıcalıktan faydalanma hakkına da sahip olacaksınız. Kolay bir süreç sizleri bekliyor ve size ait olan belgeleri dilediğiniz an şifre ile koruma altına alabiliyorsunuz. İş hayatına dair ya da eğitim hayatlarınıza dair gizli ve özel belgeleri koruma altına almak mümkün. İyi düşünülmüş bir özellik ve herhangi bir programa ihtiyaç duyulmuyor olması da yine en önemli artı değerlerden bir tanesidir.

Office Dosyaları Nasıl Şifrelenir?

  • Şifrelemek istediğiniz dosyayı açtıktan hemen sonra dosya menüsüne geçelim ve ardından bilgi butonuna tıklayalım.
  • Karşımıza yeni bir ekran çıkacak ve bu ekran üzerinden belgeyi koru menüsüne geçiş yapalım.
  • Parola ve şifre seçeneğini aktif hale getirdikten sonra sizler de parolanızı belirleyebilirsiniz.
  • Onay verdiğini takdirde artık ilgili dosya koruma altına alınacak ve açmak istediğinizde de şifre girmek durumunda kalacaksınız.
  • Bu işlemi tüm dosyalarınız için tek tek yapmanız gerekiyor ve oldukça kolay bir süreçten bahsediyoruz.
  • Bu konuda sizlere yardımcı olacak ek uygulamalar da var ancak orijinal Office kullanıp doğrudan programın kendisinden hizmet almak tabii ki daha sağlıklı olacaktır.

Şifreyi Unuttum!

Parolayı unuttuğunuz takdirde mail adresinize yeni şifre talep edebiliyorsunuz. Merak etmeyin dosyayı kurtarma gibi seçenekler de mevcut ve her detay düşünülmüş durumda. Koruma altına aldığınız dosyalar için şifre belirlerken ipucu eklemeyi de unutmayın. Bu arada güçlü şifreler belirlediğiniz takdirde üçüncü şahısların dosyalarınıza ulaşması da elbette daha zor olacaktır.

Az önce de ifade ettiğimiz gibi bu konuda hizmet alabileceğiniz üçüncü parti yazılımlar da mevcut ve ücretsiz olarak piyasada yerini almış durumda. Eğer dilerseniz dijital dünya aracılığı ile sizler de araştırmalarınızı yapabilir ve bu uygulamaları da bire bir deneyimleme şansı elde edebilirsiniz.

Dosya Koruma Programları

Ücretsiz hizmet veren programların yanı sıra ücretli olarak hizmet alabileceğiniz ve uzaktan kontrolü mümkün hale getiren programlar da mevcut. Profesyonel kullanıcılar için daha fazla fayda sağlayan ve yine daha işlevsel bir görüntü sergileyen bu uygulamaları da detaylı bir şekilde inceleyebiliyor ve hatta deneme sürümünü de kullanabiliyorsunuz.

Dosya koruma programlarının sayısı bir hayli fazla ve az önce de ifade ettiğimiz gibi dijital dünya sayesinde bu programları detaylı bir şekilde incelemek mümkün.

Şifreyi Kaldırma

Şifre oluştururken takip ettiğiniz adımların aynısını takip ederek sizler de şifre sıfırlayabilir ya da koruma programını tamamen iptal edebilirsiniz. Bunun dışında yapmanız gereken başka hiçbir şey yoktur. Şifre koruma programını kesinlikle tavsiye ediyoruz ve bu sayede dosyalarınıza izinsiz erişim gibi bir durum söz konusu olmayacak ve sizden başka kimse erişim sağlayamayacaktır.

Profesyonel bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı bu ayrıcalıktan faydalanmaya devam ediyor ve zaten yorumlarına göz attığınızda ne kadar memnun olduklarını sizler de daha net bir şekilde görecek ve bize hak veriyor olacaksınız. Kullanım kolaylığı ve sunduğu avantaj sayesinde taleplerinize yanıt verecek ve sizleri de memnun etmeyi başaracaktır diye düşünüyoruz. Orijinal Office kullanıcıları için gerçek güvenlik bu şekilde sağlanıyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu