Yazılım

Hacker Nasıl Olunur?

Amerikan filmlerinde sıkça karşılaştığımız ve sürekli olarak kodlarla boğuşan hackerlar hakkında konuşacağız… Hacker nasıl olunur? Sorusuna detaylı yanıtlar vermeye çalışacağız ve merak edilen sorularınıza da bu yazı sayesinde cevap almış olacaksınız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve soru işaretlerini de ortadan kaldırmış olalım…

Ddos, saldırıları, bir bilgisayarın çalışma sistemi, yazılımsal bilgiler ve bunun yanı sıra donanım hakimiyeti de hacker olmak için en önemli detaylardan bazılarıdır fakat öncelikli olarak dil bilmelisiniz. Kodlama dilleri olarak tabir ettiğimiz dillere hakim olmadığınız takdirde bu işi unutun! Önünüzde öğrenmeniz gereken çok fazla kodlama dili var ve her biri size hacker olma yolunu açacaktır.

Hacker olmadan önce nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini ve hangi tarafta durmak istediğinizi de belirlemeniz gerekiyor. Yazımızın ilerleyen bölümlerde hacker türlerini de sizinle paylaşacağız…

  • Unix

Windows ve mac işletim sistemlerinde de çalışan Unix, hacker olmak için öğrenmeniz ve hatta hakim olmanız gereken en önemli işletim sistemidir. Unix komutlarına da aynı şekilde hakim olmanız gerekiyor ve bunun için özel olarak oluşturulan kapalı gruplardan yardım alabilirsiniz. Online dünyada hali hazırda aktif olarak çalışmalarını yürütüyorlar ve dilerseniz sizler de bu gruplara dahil olarak fikir alış verişinde bulunabilirsiniz.

  • HTML

HTML’den kaçamazsınız… Bu dil ile mutlaka karşı karşıya geleceksiniz ve bize soracak olursanız öncelikli olarak bu dili öğrenmeniz gerekiyor. Başlangıç için gayet ideal ve birçok hacker de öncelikli tercihini bu programlama dilinden yana kullanıyor.

  • Phyton

Yine başlangıç için en doğru tercihlerden bir tanesi olacaktır ve şu an için çok sayıda Youtube kanalının bu dil ile ilgili detayları paylaştığını da belirtmek gerekiyor. Sizler de dersleri takip ederek online eğitimlere katılabilir ve dil öğrenebilirsiniz.

  • Tüm Dillere Hakim Olmak

Eğer gerçek bir hacker olmak istiyorsanız tüm programlama dillerine profesyonel bir seviyede hakim olmanız gerekiyor. Bu ne kadar mümkün olacaktır bilinmez ancak çok fazla zamanınız ve ilginiz varsa hiçbir şey imkansız değil!

blank

Beyaz Şapkalı Hackerlar

Sistem güvenliği uzmanı olarak da tanımlayabileceğimiz beyaz şapkalı hackerler, bu dünyanın en masum isimleridir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi çok farklı hacker türleri var ve sizler de hangi grupta yer alacağınızı belirleyerek adımlarınızı atmalısınız.

Beyaz hackerler, sistem güvenliğini koruma altına almak adına birtakım çalışmalar yapıyor. Onların da diğer hackerlar gibi programlama dillerine hakim olduklarını ve saldırı yapabileceklerini unutmamak gerekiyor.

Siyah Şapkalı Hackerlar

Piyasanın en tehlikeli hackerları diyebiliriz… Sisteme sızarak veri çalan ve hatta farklı hesaplar apara aktarımı yapan kişilerden bahsediyoruz. Dijital dünyada fazlasıyla tehlikeli olabiliyorlar ve açığını tespit ettikleri sistemden tüm verileri kısa süre içerisinde çekebiliyorlar. Onların en büyük hedefi genellikle bankalar ve benzeri güçlü kurumlar oluyor. İllegal işler konusunda bir adım öndeler ve çalışmalarını da genellikle bu doğrultuda sürdürüyorlar.

Gri Şapkalı Hackerler

Piyasanın masum hackerları olan gri şapkalılar, sahip oldukları donanımı ve bilgiyi kötüye kullanmayı tercih etmiyorlar ve tam aksine bu işi hobi olarak yaptıklarını dile getiriyorlar. Sızdıkları sistem hakkında firmaları bilgilendiren ve onlara yardımcı olmak adına ellerinden gelenin çok daha fazlasını yapan iyi niyetli kimseler olduklarını da söyleyebiliyoruz.

Sizler de yerinizi belirleyebilir ve hacker olmak yolunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Çok fazla alternatif var ama önceliğiniz her zaman için programlama dillerine hakim olmak olmalıdır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu