Bilgi

Mekatronik Nedir? Mekatronik Mühendisliği İlgi Alanları Nelerdir?

Mekatronik, bir mühendislik dalıdır ve ilgi alanını incelediğimizde ise elektronik ve yazılım kombinasyonlarının oluşturduğu sistemleri ele aldığını net bir şekilde görebiliyoruz. Mechanic ile birlikte Electronics kelimelerinin birleştirilmesi ile ortaya çıkmış ve günümüze kadar ulaşmayı da başarmıştır. Hali hazırda ülkemizde de en popüler mühendislik bölümlerinden biri olduğunu hatırlatmak gerekiyor ve öğrencilerin ilgisi de bir hayli fazla. Mekatronik nedir, mekatronik mühendisliği ilgi alanları nelerdir? Tarzı sorulara yanıt vermek adına buradayız ve dilerseniz başlayalım…

Mekatronik Nedir?

Makine mühendisliğinin yetersiz kaldığı alanlarda devreye giren elektronik ve dijital sistemler ile birlikte bu tür bir alt dal karşımıza çıkıyor. Gelişmiş ürün ve sistemlerin kurulumunda ön plana çıkan bu dal, bir mühendislik alanı olmasının yanı sıra iş dünyasındaki birçok farklı sektörde de büyük bir önem arz ediyor.

Mekatronik mühendisliği hakkına araştırma yaptığınızda bunu sizler de daha net bir şekilde göreceksiniz. Makine ile birlikte elektronik dalının bir araya getirilmesi ve ilk olarak kullanılması ise 1969 yılında gerçekleşti. Yasukawa elektrik şirketinde aktif olarak görev alan bir mühendisin ortaya koyduğu çalışmalar ile birlikte bu tür bir mühendislik dalı tespit edildi. Mekatronik, yabancı olduğumuz bir kelime değil ve Avrupa Kıtasında asırlardır kullanılan bir terim olması da gerçekten ilgi çekici bir durum.

Amerika ve İngiltere bu konuda bir adım daha önde görünüyor ve yapılan çalışmaları incelediğimizde bunu daha net bir şekilde görebiliyoruz. Ülkemizde hali hazırda gelişimini sürdürüyor ve yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi yeni dönemde öğrencilerin ilgisi bir hayli fazla ve bölümün çok fazla tercih edildiğini de hatırlatmak isteriz. Dünya tarafından kabul edilen bir mühendislik dalı olması pek de zor olmadı çünkü iş alanında bu bölüme çok fazla ihtiyaç duyuluyor ve bir şekilde fayda sağlanıyor.

blank

Çok yönlü, yani işlevsel bir mühendisli dalı olması da onu kısa süre içerisinde popüler hale getirdi diyebiliriz. Teknolojinin kullanıldığı ve tercih edildiği birçok farklı sektörde bu mühendislik dalının izlerini görebilmek de mümkündür. Elektronik cihazların üretimi de yine mekatronik mühendisliğinin insanlığa sunduğu en önemli avantajlardan bir tanesidir. Makine ve elektroniğin bir araya getirilmesi ile birlikte teknoloji dünyası da bir adım öne taşındı ve her geçen gün daha popüler ve dikkat çekici bir hal alıyor.

Savunma sanayisini incelediğimizde bu bölümün bir adım daha önde olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Karar verebilen ya da algılayabilen cihazların, savunma sistemleri için büyük bir öneme sahip olduğunu da hatırlatmak gerekiyor ve işte bu noktada ilgili bölüm devreye giriyor. Geliştirilen cihazların altında mekatronik imzasını görebilirsiniz. Bununla birlikte bankacılık alanında ya da madencilikte de bu daldan faydalanıyor. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi birçok farklı sektöre imza atmış durumda ve hali hazırda gelişim kaydediyor.

Mekatronik Mühendisliğinin İlgi Alanları

  • Modelleme ve dizayn bunlardan bir tanesi ve hatta en önemlisidir.
  • Sistem entegrasyonu da bu dalın ilgi alanları arasında yer almaktadır.
  • Akıllı kontrol sistemleri de ilgi alanları arasında yer almaktadır.
  • Hareket ve kontrolün yanı sıra robotik sistemleri de unutmamak gerekiyor.
  • Titreşim kontrolü
  • Programlama
  • Otomotiv sistemleri

Mekatronik sistemleri incelediğimizde ise CNC makinelerinin bunun en güzel örneklerinden biri olduğunu görebiliyoruz. Yine aynı şekilde bankamatikler, fotoğraf makineleri ve son olarak mayın tarama robotları da bu dalda verilebilecek örneklerden bazılarıdır.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu