Donanım

Masaüstü bilgisayarlar kullanıcıları için USB 3.1 geliyor!

Masaüstü bilgisayarlar kullanıcıları için USB 3.1 geliyor!

USB 3.1 standardı ile birlikte, masaüstünde kullanılan mevcut USB standardından iki kat daha hızlı veri transferini mümkün kılmaktadır. Bu yeni USB arayüzü ilk olarak masaüstü PC’lerde de kullanılmaya başlanıyor.

Şimdi anakart üreticileri şuan USB 3.1 bağlantısına sahip ilk modelleri üretmeye başladılar bile. Artık masaüstü sistemlerde de 10 Gbps hızında veri transferi hızları görebileceğiz.

usb 3.1 kablo

Gigabyte, MSI ve Asus tarafından üretilen ilk anakartlar şimdilik üst düzey masaüstü sistemlerini hedefliyor. Ancak 1 yıl içerisinde ise tüm masaüstü modellerinde, yeni USB 3.1 arayüzünün standart haline geldiğini görebileceğiz.

Böylece USB 3.1 arayüzüne sahip PC’ler ile karşıdaki cihaz da aynı standardı destekliyorsa, veri aktarımları çok kısa sürede gerçekleşecek. Örnek vermek  gerekirse, HD kayıt yapan kameralar gibi yüksek boyutlu veriler depolayan cihazların hafızasındaki verileri çok kısa sürede sabit diske indirebileceksiniz. Sabit diskten harici kaynaklara da veri depolarken de mümkün olacak.

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu