Donanım

Bilgisayarım Çok Yavaş!

Bilgisayarım Çok Yavaş!

Günümüzde neredeyse hepimiz artık bir masaüstü ya da diz üstü bilgisayara sahibiz. Haliyle hepimiz bunlardan en üst düzeyde verim alabilecek olduğumuz ürünleri tercih ediyoruz. Ancak bilindiği üzere, alındığından bu yana geçen zaman içerisinde, bilgisayarlarımızda performans düşüklükleri ve yavaşlamalar meydana geliyor. Bunlara sebep olarak, yüklenen uygulamaların fazlalığı, bilgisayarın yaptığı güncellemelerle gelen fazlalıklar vs. gibi etmenler gösterilebilir. Eğer siz de ‘’ Bilgisayarım çok yavaş ‘’ diyorsanız, az sonra vereceğimiz çözüm öneriler sayesinde, bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz.

Bilgisayarınızın hızını arttırmak için ilk olarak sabit disk temizleme yöntemini deneyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem sırası; Başlat> Programlar> Donatılar> Sistem Araçları menüsünden Disk Temizleme seçeneğini bulun ve hangi diski temizlemek istediğinizi seçin. Burada açılan Silinecek Dosyalar penceresinde kaldırmak istediğiniz öğelerin yanındaki işaretleri kaldırın. Son olarak da Tamam’ a basın.

Performans düşmesine neden olan etkenlerden biri de virüsler ya da casus yazılımlardır. Bunlardan kurtulmak için de güvendiğiniz bir virüs tarama programı ile bilgisayarın günlük taramalarını yapın. Hatta ayda bir de detaylı bir tarama yaparsanız bu gibi durumları ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir diğer yol biraz maliyetli olsa da, yine de belirtmek de fayda var. Bilgisayarınıza RAM ekleyerek performansını yükseltebilirsiniz. Çeşitli GB’ lardan maliyeti size en uygun olanını seçme imkanınız var. Ayrıca Microsoft’ un sağladığı yeni bir imkan sayesinde artık RAM’ e ihtiyaç kalmadan bir SD kartı ek bellek ön belleği gibi kullanmanız da mümkün.

Hakan İÇER

Yazılım Mühendisliği lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Bilim, oyun ve yazılım uzmanı olup, güncel haberleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu