Bilgisayar

Mac Adresi Nedir? Mac Adresi Öğrenme?

Bir cihazın ağ donanımını tanımlayan ve hatta kimlik numarası olarak da ifade edilen Mac adresi, kısa süre içerisinde tespit edilebiliyor ve dilerseniz sizler de sorgulama işlemi yapabiliyorsunuz. Mac adresi nedir, nasıl sorgulanır? Sorularına yanıt vermek adına buradayız ve az sonra bahsedeceğimiz adımları takip ederek sizle de dilediğiniz an işlem yapabileceksiniz.

Mac Adresi Nedir?

Her cihazın modem ve ağ kartının kendine özel bir mac adresi vardır ve farklı bir ağa ya da cihaza tanımlanması mümkün değildir. Bunu bir nevi parmak izi ya da kimlik olarak tanımlamak da mümkün olacaktır.

Şimdi dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden sorgulama işleminin nasıl ve ne şekilde yapılabileceğine hep birlikte göz atalım ve bu detayları da konuşmuş olalım.

Windows’da Mac Adresi Öğrenme?

1. Başlat menüsünü açtıktan hemen sonra arama kısmına cmd yazıp onay vermeniz gerekiyor.

2. Karşınıza bir komut penceresi çıkacak ve komut yazarak devam edeceksiniz. ipconfig /all veya ipconfig –all yazdıktan hemen sonra enter tuşluna basıp onay vermeniz gerekiyor. Karşınıza geniş bir liste çıkacak ve bu listede yer alan on iki haneli karakter dizisi, sahip olduğunuz bağdaştırıcının mac adresi olarak kabul ediliyor. İhtiyacınız olacağını düşünüyorsanız eğer bir yerlere not edebilirsiniz. Ya da dilerseniz komut sistemi ile birlikte dilediğiniz an erişim sağlayabiliyorsunuz.

3. Getmac komutundan da bahsetmek istiyoruz ve bu komut da yine mac adresini öğrenmeniz için yeterli olacaktır. Komut istemi penceresine bu komutu yazarak onay vermeniz yeterli olacaktır. Fiziksel adres etiketi ile karşınıza çıkacak on iki haneli karakter yine ağ bağdaştırıcısının mac adresi olarak kabul ediliyor. Bu yöntem de en çok kullanılan alternatiflerden bir tanesidir ve dilerseniz sizler de kullanabilirsiniz.

4. Başlat-tüm programlar-donatılar-Sistem araçları-sistem bilgisi adımlarını takip ederek de sonuç elde edebiliyorsunuz. Açılan pencere üzerinden bileşenler-ağ-bağdaştırıcı adımlarını takip ederek ağ bağdaştırıcısının mac adresine daha hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. En bilinen ve yine en sık tercih edilen yöntemlerden biri olduğunu hatırlatmak gerekiyor ve dilerseniz hemen şimdi deneyimleyebilirsiniz.

blank

Windows XP Mac Adresi Öğrenme?

1. Başlat-cmd-Enter- ipconfig /all veya ipconfig –all-Enter adımlarını takip etmeniz yeterli oalcaktır. Aslında farklı bir işlemden bahsetmiyoruz ancak alt başlık halinde daha detaylı ve verimli bir şekilde ele almak istedik.

2. 44 ile başlayan adres, modeminizi tanımlıyor olacaktır. Ethernet kartlarına ait mac adresleri ile ilgili bir detay da vermiş olalım ve asla 44 ile başlamayacağını da hatırlatmış olalım.

Bahis geçen adımları eksiksiz bir şekilde takip etmeniz yeterli olacaktır. Üçüncü parti yazılım desteği ile mac adresi öğrenebileceğinizi söyleyen kaynaklara itimat etmeyiniz. Ne yazık ki size tavsiye edecekleri uygulamaların büyük bir kısmı cihazlarınıza erişim izni isteyecek ve kısa süre içerisinde zarar verecektir.

Son olarak cep telefonu kullanarak da mac adresinin nasıl öğrenileceğine göz atalım ve bu konuda da sizleri bilgi sahibi yapalım.

Cep Telefonu Kullanıcıları Mac Adresi Öğrenme?

Wifi mac adresinin olduğunu biliyor muydunuz? Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bu bir kimlik ve her ağ bağdaştırıcısı için bu kimliğin tanımlanması zorunludur. Arama bölümüne gelerek *#62209526# yazıp onay vermeniz yeterli olacaktır.

Mac adresi nedir, nasıl öğrenilir? Sorularına yanıt vermeye çalıştık ve cep telefonu kullanıcılarını bilgilendirmeyi de ihmal etmedik. Sizler de bu adımları takip ederek ücretsiz olarak işlem yapabiliyor ve dilediğiniz zaman adres bilgisine erişim sağlıyorsunuz. Gördüğünüz gibi gayet kolay ve hatta ezberlenebilecek bir yöntemdir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu