Donanım

Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Teknolojinin gelişmesi sayesinde teknolojik aletlerde bir o kadar revaçtadır. Bu açıdan dolayı firmalar ve teknolojik alanda aletlerin çeşitlenmesi konusunda yerli ve yabancı birçok firma bulunmaktadır. Bunlar arasında da bazılarının alınması aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle kişilerin pratikliği ve kolay taşınabilmesi açısından laptoplar çok fazla tercih edilmektedir. Ancak laptop satın alırken bazı noktalara dikkat edilmesi gereklidir. Bu noktalara değinilecek olursa şunları söylemek doğru olacaktır:

Aldığınız Ürünü ve İhtiyaçlarınızı İyi Tanıyın

Firma ve ürünler arttıkça kalite oranında da değişiklik göstermektedir. Piyasada çok fazla ürün çeşidi bulunmaktadır. 700 TL’ye de dizüstü bilgisayar bulabilirsiniz, 25.000 TL’ye de bilgisayar bulmanız mümkün olacaktır. Bu açıdan dolayı kişilerin ihtiyaçlarını ve hangi konuda istekleri olduğuna dair isteklerini iyi bilmelidir. Bu doğrultuda alınan kararlarla büyük bir adım atılmış olacak ve artık istekleriniz doğrultusunda hareket etmiş olacaksınız.

Ne için kullanacağınızı belirledikten sonra bu yönde bir araştırma içine girebilirsiniz. Sizin ihtiyaçlarınıza göre değişen özelliklere göre bir örnek verilecek olursa örneğin mimar bir kişi sürekli bilgisayar üzerinden çizim yapacağından dolayı mutlaka ram gücü ve işlemci hızı fazla olmalıdır. Çizim programlarını kaldıracak ve donma yapmayacak özellikte bir bilgisayar tercih etmesi gereklidir. Bu konuda dolayı tercihleriniz en belirleyici özellikleri olacaktır.

Bilgisayarın Beyni İşlemci

Bilgisayarın beyni gibi nitelendirilen işlemci önemli bir yere sahiptir. Bilgisayarı ayakta tutan, beyin denetimini altında tutan ve tüm hakimiyet işlemcide bulunmaktadır. İşlemci seçiminizde sizlerin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterecektir. Sağlam ve hızlı bir performans istiyorsanız mutlaka iyi bir işlemci tercih etmeniz gerekmektedir. Laptop bilgisayarlar dizüstü bilgisayarların aksine parçaları kolay bir şekilde değişiklik gösterememektedir. Bu açıdan dolayı parçalar değişmediğinden en iyisi ve en kalitelisi tercih edilmesi bilgisayarınızın ömrünü uzatacaktır.

blank

Ek Özellikler Tercihlerinizi Belirleyecektir

Diğer özelliklerin yanında ek özellikler kişilerin karar vermesinde son aşamaya gelindiğinin belirtisidir. Bu özellikler sizin tercihleriniz doğrultusunda farklılık gösterecektir. Bilgisayarınızı alırken dikkat edeceğiniz noktalar sadece işlemci ve RAM özelliklerinden ibaret değildir. Bunların yanında ek özelliklerde sizlerin daha kaliteli bir bilgisayara sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Ek özellikler ise ekran kartı, ses kartı, giriş çıkışların bağlantı özellikleri, dışarıdan ekleyebileceğiniz donanım özellikleri gibi özelliklerde oldukça önemlidir.

Ek özellikler arsında en dikkat etmeniz noktaların başında 5 adet giriş noktasının dışarıdan alıcı kuvvetinin fazla olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ekran kartının oldukça donanımlı tercih edilmesi ekran kartına yüklenmenize gerek bırakmayacaktır. İşlevlerine göre tablet olabilen veya dokunmatik ekran seçenekleri sunan laptop bilgisayarları tercih edebilirsiniz. Tablet olabilecek bilgisayarlar sayesinde klavye kullanımı sıfırlanacak ve 360 derece dönüş sağlamasından dolayı hareket özgürlüğünüz ve kendinize ayırmış olduğunuz alan bir hayli artış gösterecektir.

Sizde, Laptop alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna aşağıdaki yorum kısmından yanıt vererek bizimle paylaşabilirsiniz.

Süleyman KAAN

Bilişim Teknolojileri lisans mezunu olan yazar, Teknoloji, Sosyal Medya ve Mobil Uygulamalar uzmanı olup, güncel gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu