BilimYaşam

Küresel Isınmanın Sonuçları

Son dönemde çok daha sık karşılaştığımız konulardan bir tanesine değineceğiz ve bu yazımızda küresel ısınmanın sonuçları hakkında konuşacağız. İnsanlığı ve canlı dünyasını büyük bir tehlike bekliyor ve ne yazık ki birçoklarımız bu tehlikenin farkında bile değiliz. Dikkatli olmakta fayda var çünkü gelecek hiç de umut vermiyor ve bizleri bekleyen bu büyük tehlikeyi dilerseniz detaylı bir şekilde ele alalım.

Küresel Isınmanın Sebebi İnsanlar

Sanayileşme, kozmetik ürünlerin yoğun ve bilinçsiz bir şekilde kullanılması ve sera etkisi… Doğanın dengesini bozmaya devam ediyoruz ve çevreyi kirleten bizler, yakın gelecekte küresel ısınma problemi ile karşı karşıya geleceğiz. Bu durum dengeleri değiştirecek ve hatta bazılarına göre insanlığın sonu olacaktır.

Çevre bilinci kazanabilmiş değiliz ve doğayı en çok kirleten varlığın insanlar olduğunu da bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Doğa kendi içerisinde bir yenilenme döngüsüne sahip ancak insanlar bu döngüye zarar verdikleri için dengeyi de bozuyorlar. Bunun en büyük nedeni biziz ve daha sağlıklı daha güzel bir doğada yaşantılarımıza devam etmek istiyorsak eğer bilinçli bir şekilde hareket etmek zorundayız.

Bizleri Neler Bekliyor?

Denizlerin seviyesi her geçen gün yükseliyor ve buzullar eriyor… Okyanusların ısınıp genişlemesinin asıl sebebi de emin olun bizleriz… Yakın gelecekte olmasa bile uzun vadede bazı şehirlerin sular altına gömüleceğini biliyor muydunuz? Bu sizlere imkansız gibi gelebilir ancak tahminler ve ortaya konulan bilgiler bunu gösteriyor. An itibarıyla Hollanda ilk sırada yer alıyor ve tehlikeyi en çok hisseden ülkelerden biri olduğunu da belirtmek gerekiyor. Şehirlerin sular altında kaldığı ve insanların farklı yerlere göç etmek zorunda kalacağı bir gelecek bizleri bekliyor. Bu durum sebebiyet olan bizi fakat bu durumdan kendimizi kurtaracak olan da yine biz oluyoruz.

blank

Kutuplar Erimeye Devam Ediyor

Kutupların her geçen gün biraz daha eriyor olması döngüyü de olumsuz etkiliyor. Kutup ayıları tehlike altında ve nesli tükenen türlerden bir tanesidir.

Aşırı sıcaklar nedeniyle karasal bölgelerde çok kısa bir süre içerisinde çölleşme sorunu meydana gelecektir ve insanlar yaşamak için farklı yerlere göç etmek zorunda kalacak.

Hastalıklar Artacak

Küresel ısınma bazı türlerin ekmeğine yağ sürüyor ve sivri sinekler de bu türlerden bir tanesidir. Sayılarının anormal bir şekilde artacak olması da insanlık için en büyük tehlikelerden bir tanesidir.

Sivri sinek popülasyonunun artması demek hastalıkların artması anlamına geliyor ve bu da bir salgın olarak yayılacaktır.

blank

Neler Yapabiliriz?

Bu dünyaya en fazla zararı insanlar veriyor ancak yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi bizi yine bizler kurtaracak ve bunun için yapabileceğimiz birçok şey var. Çevreyi temiz tutarak başlayabiliriz ve bu yalnızca çöp atmayarak değil, yere atılan çöpleri gördüğümüzde toplayarak da yapılabilir. Ağaç kesimlerine dur dememiz gerekiyor ve en önemli oksijen kaynaklarımızı da her kaybetmeye devam ediyoruz.

Kozmetik ürün kullanımında da özellikle dikkat etmemiz gerekiyor ve haddinden fazla kullanım da doğaya zarar veriyor. Bizler dikkatli davrandığımız ve gereken hassasiyeti gösterdiğimiz takdirde doğanın dengesi bozulmayacak ve tam aksine her şey yoluna girecektir.

Sigara dumanı, kimyasal gazlar, fabrikalar ve daha niceleri… Soluduğumuz havayı bile bizler kirletiyor ve yalnızca kendimize değil tüm dünya vatandaşlarına zarar veriyoruz. Bilinçli bir şekilde hareket ederek bu düzeni değiştirmek mümkün ve bu sayede gelecek nesillere ve hayvanlara da yaşanacak bir dünya bırakmış olacağız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu