Donanım

Klavyede Dolar ($) İşareti Nasıl Yapılır?

Piyasalarda en çok bilinen ve popüler para birimlerinden birisi Amerikan dolarıdır. Bu yazımızda sizlere “Dolar işareti Nasıl yapılır” konusunda yardımcı olacağız. Dolar işareti genellikle programlama dilleri alanı gibi yerlerde kullanılır. Şimdi biraz Dolar hakkında bahsedelim.

Dünyanın en popüler para birimi denilince akla ilk gelen dolardır. Dolar 16.yüzyıldan sonra Alman para birimi olarak kullanılan “Thaler” in değişmiş şeklidir. 18.yüzyıldan bu yana  ABD ‘nin resmi para birimi olmuştur. Dolar 22  Haziran 1776’dan beri Amerika Birleşik Devletleri’nin para birimidir. Dünyanın her yerinde geçerli bir para birimidir. Dolar genellikle “$” simgesi ile ifade edilir.

blank

Dolar işareti nasıl yapılır?

$ işareti için izlenmesi gereken adımlar; Öncelikle işaretin yapılabilmesi için (örneğin; ALT, SHIFT veya ALT Gr) tuşlarına basılı tutulmalıdır. Klavyeden dolar işaretini “Alt Gr + 4” tuşları yardımıyla yapabilirsiniz. Ayrıca klavyede ALT+36  kısa yolu kullanılarak yapılabilir. Bu yöntemler sadece windows işletim sistemi yüklü  bilgisayarlar için geçerlidir. Diğer işletim sistemlerinde kullanılamayabilir.

Dolar işareti ($) yukarıdan Kopyala + Yapıştır yaparak; Twitter, Facebook, Microsoft Office Word, Excel gibi tüm platformlarda kullanabilirsiniz.

Mac bilgisayarlarda  $ dolar işaretini yapmak için  ⌥  alt option ve 4 tuşlarına aynı anda basılı tutunuz. Bu tuşlara basarak $ dolar işaretini elde edebilirsiniz.

Buna ek olarak $ dolar işaretini ctrl+c ile kopyalayıp ctlr+v ile yapıştırarak da dolar işaretini istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu