BlogDonanım

Klavyede Alt Tire (_) ve Orta Çizgi (-) Nasıl Yapılır?

Bilgisayar ve telefonda yazışmalarda alt tire (_) ve orta çizgi (-) sembollerini sıklıkla kullanıyoruz. Alt tire işareti yapmak için klavyede Shift + (_) kombinasyonlarını kullanabilirsiniz. Özellikle bilgisayar ortamındaki programları aktif olarak kullanan kullanıcılar bu noktalama işaretlerini sıklıkla kullanırlar.

Alt Tire Nasıl Yapılır?

Tire kelimesi Fransızca kökenli olan tiret kelimesinden Türkçe diline geçmiştir. Türkiye’de kullanıcıların mail adreslerinde bu noktalama işaretleriyle adresler oluşturduklarını sıklıkla görürüz.

Programlama dili içerisinde de alt tire (_) ve noktalamalarına sıklıkla rastlarız. Eğer klavyeniz Türkçe dile ayarlıysa bu noktalamaları yapmak son derece kolaydır.

blank

Klavye Alt Tire Nasıl Yapılır?

Alt tire (_) noktalama işaretini yapabilmeniz için klavyenizin Türkçe diline ayarlı olması gerekiyor. Bu durumda noktalama işaretini oluşturmak için kullanacağınız tuş kombinasyonları Shift + (_) sembolü olacaktır.

Orta çizgi (-) noktalama işaretini yapmanız daha kolaydır ve Türkçe klavyelerde tuş kombinasyonu gerektirmez. (-) sembolünün bulunduğu tuşa basmanız noktalama işaretini yazmanız için yeterlidir.

İngilizce klavye kullanıyorsanız eğer orta çizgi (-) noktalama işaretini tuş kombinasyonuyla yapabiliyorsunuz. Shift + 0 tuşlarına birlikte basarak orta çizgi (-) noktalama işaretini oluşturabilirsiniz.

Bilgisayarda Alt Tire Nasıl Yapılır?

Noktalama işlemlerini yine bilgisayarınızda bulunan ve ‘Karakter Eşlem’ adı verilen programla oluşturabilirsiniz. Alt tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) işareti klavyede nasıl yapılır ? için bu programın desteğini de alabilirsiniz.

‘Başlat’ tuşuna basın ve programları arattığınız kutucuğa ‘Karakter Eşlem’ yazın. Programı çalıştırdığınız zaman alt tire (_) ve orta çizgi (-) haricinde birçok sembolün de bulunduğunu görebileceksiniz. Noktalama işaretlerini semboller arasında bulun ve üzerine tıklayın. Alt kısımdaki bölümde ‘Seç’ ve ‘Kopyala’ butonları bulunuyor. Sırayla butonlara basın. Noktalama işaretini kullanacağınız yere tıkladıktan sonra sağ tıklayarak ‘Yapıştır’ yaparak yazınıza ekleyin.

Alt Tire İşareti Çalışmıyor?

Klavyeniz üzerinde tuş kombinasyonlarıyla noktalama işaretlerini oluşturamıyorsanız klavyenizin dili Türkçe değil demektir. Başlat > Denetim Masası > Saat, Dil ve Bölge > Klavyeleri veya Diğer Giriş Yöntemlerini Değiştir yolunu izleyerek klavye ayarlarına ulaşabilirsiniz. Açılan pencerede ‘Klavye Değiştir’ butonuna tıklayarak Türkçe klavye seçebilirsiniz.

Alt tire işareti Türkçe klavyelerde Shift tuşu ve tuşu kombinasyonu ile yapılır. Konu hakkında yaşadığınız sorunları aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu