Ana Sayfa Donanım Klavyede Alt Tire (_) ve Orta Çizgi (-) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Alt Tire (_) ve Orta Çizgi (-) İşareti Nasıl Yapılır?

0

Alt tire (_) ve orta çizgi (-) sembollerini yazılarımız sırasında sıklıkla kullanıyoruz. Özellikle bilgisayar ortamındaki programları aktif olarak kullanan kullanıcıların bu noktalama işaretlerini sıklıkla kullandıkları belirtiliyor.

Noktalama İşaretlerinin Kullanım Sıklığı

Tire kelimesi Fransızca kökenli olan tiret kelimesinden Türkçe diline geçmiştir. Türkiye’de kullanıcıların mail adreslerinde bu noktalama işaretleriyle adresler oluşturduklarını sıklıkla görürüz.

Programlama dili içerisinde de alt tire (_) ve noktalamalarına sıklıkla rastlarız. Eğer klavyeniz Türkçe dile ayarlıysa bu noktalamaları yapmak son derece kolaydır.

Noktalama İşaretlerini Klavye Üzerinde Yapmak

Alt tire (_) noktalama işaretini yapabilmeniz için klavyenizin Türkçe diline ayarlı olması gerekiyor. Bu durumda noktalama işaretini oluşturmak için kullanacağınız tuş kombinasyonları Shift + (_) sembolü olacaktır.

Orta çizgi (-) noktalama işaretini yapmanız daha kolaydır ve Türkçe klavyelerde tuş kombinasyonu gerektirmez. (-) sembolünün bulunduğu tuşa basmanız noktalama işaretini yazmanız için yeterlidir.

İngilizce klavye kullanıyorsanız eğer orta çizgi (-) noktalama işaretini tuş kombinasyonuyla yapabiliyorsunuz. Shift + 0 tuşlarına birlikte basarak orta çizgi (-) noktalama işaretini oluşturabilirsiniz.

Karakter Eşlem Programıyla Noktalama İşaretlerini Oluşturmak

Noktalama işlemlerini yine bilgisayarınızda bulunan ve ‘Karakter Eşlem’ adı verilen programla oluşturabilirsiniz. Alt tire ( _ ) ve orta çizgi ( – ) işareti klavyede nasıl yapılır ? için bu programın desteğini de alabilirsiniz.

‘Başlat’ tuşuna basın ve programları arattığınız kutucuğa ‘Karakter Eşlem’ yazın. Programı çalıştırdığınız zaman alt tire (_) ve orta çizgi (-) haricinde birçok sembolün de bulunduğunu görebileceksiniz. Noktalama işaretlerini semboller arasında bulun ve üzerine tıklayın. Alt kısımdaki bölümde ‘Seç’ ve ‘Kopyala’ butonları bulunuyor. Sırayla butonlara basın. Noktalama işaretini kullanacağınız yere tıkladıktan sonra sağ tıklayarak ‘Yapıştır’ yaparak yazınıza ekleyin.

Noktalama İşaretlerinin Çalışmaması Sorunu

Klavyeniz üzerinde tuş kombinasyonlarıyla noktalama işaretlerini oluşturamıyorsanız klavyenizin dili Türkçe değil demektir. Başlat > Denetim Masası > Saat, Dil ve Bölge > Klavyeleri veya Diğer Giriş Yöntemlerini Değiştir yolunu izleyerek klavye ayarlarına ulaşabilirsiniz. Açılan pencerede ‘Klavye Değiştir’ butonuna tıklayarak Türkçe klavye seçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz