Blog

Büyüktür Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyelerinizi kullanarak belli kombinasyonlar doğrultusunda birçok sembole ulaşabiliyorsunuz ve bu yazımızda da büyüktür küçüktür işareti nasıl yapılır? Sürecine hep birlikte göz atacağız.

Matematiksel konularda bir değerin diğerinden daha büyük ya da küçük olduğunu ifade etmek için kullandığımız sembolleri ne yazık ki tek bir tuş ile oluşturamıyorsunuz. (Küçüktür sembolü hariç) Birçok sembolde olduğu gibi büyüktür sembolü için de bir kombinasyona ihtiyacımız olacaktır. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden sembollerimize geçelim.

Büyüktür Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyelerimizde genellikle Z harfinin yanında yer alan büyüktür sembolünü göreceksiniz ve zaten hemen altında da küçüktür sembolü yer alıyor ancak yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi tek bir tuş ile bu sembolü elde etmek ne yazık ki mümkün değil.

Bu sembolü oluşturmak için shift tuşunu da kullanacağınız ve shift ile birlikte büyüktür tuşuna basıp çektiğimiz takdirde sonuç elde edebiliyoruz.

Gayet kolay olduğunu görüyorsunuz ve küçüktür sembolü için de bir alt başlığa göz atmanız yeterli olacaktır.

blank

Küçüktür İşaretinin Yapılışı?

Küçüktür işretini oluşturmak çok kolay ve yazımızın başında da belirttiğimiz gibi tek bir tuş ile bu işareti oluşturabiliyoruz. Küçüktür ve büyüktür işaretinin yer aldığı bir tuş olacak ve bu tuş genellikle sol alt kısımda bulunuyor.

Tek bir kez tıkladığınızda zaten küçüktür sembolünü yaratabiliyorsunuz. Bu sembolü oluşturmak için shift tuşunu kullanmanıza ya da ekstra bir kombinasyon uygulamanıza gerek kalmıyor. Yapılışı, büyüktür işaretine nazaran çok daha kolay ve zaten kendi tuşu ile birlikte oluşturulabiliyor.

Bilgilendirme: Ascii kod tablosu ile ilerlemek isterseniz eğer Alt tuşuna basın ve 062’yi tuşladıktan sonra sizler de büyüktür sembolünü elde edebileceksiniz. Çok daha zahmetli bir eylem ancak bilgi sahibi olmanız adına bu detayı da paylaşmak istedik.

Alt tuşu ile birlikte 060’ı tuşladığınız takdirde ise küçüktür sembolünü elde edeceksiniz. Ascii kod kullanarak da birçok sembole ulaşabiliyorsunuz ve yine büyüktür ve küçüktür sembolleri için de bu kodlamadan faydalanabilir ve sembollerinizi alternatifler doğrultusunda oluşturabilirsiniz.

Dilerseniz kopyala yapıştır ile de > < işaretleri kullanabiliyorsunuz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu