Blog

Kare İşareti # Nasıl Yapılır?

Diyez ya da bilinen diğer adı ile kare… Bu yazımızda sizlere kare işareti nasıl yapılır? Sürecini aktaracağız. Klavyelerinizi kullanarak bu sembolü oluşturabilir ve dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Müzik terimi olarak bilinen diyez sembolü, sesi yarım ton inceltmeyi ifade ediyor.

Diyez ya da kare işareti özellikle son dönemde sosyal mecralarda çok daha sık kullanılır hale geldi. Hashtag dediğimizde akla ilk gelen semboldür ve ınstagram gibi platformlarda da karşımıza daha sık çıktığını görebiliyoruz. Peki ama bu sembolü nasıl yapabiliriz?

Kare İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcıları bu sembole ulaşmak istiyorsa eğer Alt GR+3 kombinasyonunu kullanmalıdırlar. 3 numarasının altında kare yani diyez sembolünün yer aldığını görebiliyorsunuz ancak tek bir tuş ile bu sembolü oluşturamıyoruz.

Bazı klavyelerde farklılık gösterebilir ancak seçilebilir bir sembol olduğu için klavyelerinizde bulmanız da zor olmayacaktır.

blank

Bir diğer alternatif ise CTRL+ALT+3 kombinasyonu olacaktır. Bir önceki yöntemde başarısız olduğunuz takdirde bu yöntemi de kullanabilirsiniz. Bilgisayar kullanıcıları için süreç bu şekilde işliyor, şimdi dilerseniz telefon kullanıcıları için de bu sembolün nasıl yapılacağını hep birlikte inceleyelim.

Telefonda Diyez-Kare İşareti Nasıl Yapılır?

Alternatif tuş kombinasyonunu işaret eden bir buton olacak ve bu buton genellikle telefon klavyesinin sol alt kısmında yer almaktadır.

Bu butona tıkladığınız takdirde karşınıza çok sayıda sembol çıkıyor ve kare sembolü de yine onlardan bir tanesidir. Tek dokunuşla sizler de ilgili işareti oluşturabilir ve dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Diyez-Kare İşaretinin Anlamı Nedir?

Yazımızın başında müziksel bir terim olduğundan bahsetmiştik ve önüne geldiği notayı yarım ses incelttiğini ifade ediyor. Müzisyenlerin en çok kullandığı işaretlerden bir tanesidir ve nota tablosuna baktığımızda da bu sembolü çok sık görebiliyoruz.

Kare İşareti Kopyala: #

Bilgisayar kullanıcıları için ise sharp olarak karşılık buluyor. Son olarak sosyal medya kullanıcıları için de bir bilgi vermek gerekiyor ve hashtag denildiği zaman bu işaret karşımıza çıkıyor. Facebook, Instagram ve özellikle Twitter’da kare işareti ile çok daha sık karşı karşıya geldiğimizi de söyleyebiliriz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu