Bilim

Karanlıkta Görmeyi Sağlayan Damla Geliştirildi!

Bilim adamları uzun süredir üzerinde çalıştıkları “karanlıkta görmeyi sağlayan damlayı” geliştirdi! California da yer alan Science for the Masses ismi ile faaliyet gösteren bilim kuruluşu, karanlıkta görme yetisi kazandıran göz damlasında sona geldiklerini duyurdu.

İçerisinde ışık yoğunu arttıran bileşenlerin bulunmasından dolayı da 50 metre öteye kadar karanlıkta görebilme yetisi aktarılabiliyor! Yosun, balık gözlerinden alınan sıvılar ile oluşturulan bu damla, ışık yoğunluğunu göze aktardığı gibi, sizlere de geniş kapsam da bir görme yetisi kazandırıyor.

Damla tamamlandıktan sonra gönüllü bir denek üzerinde yapılan deneylere göre de damlanın %100’e kadar fonksiyon kazandırdığı görüldü. 50 metre öte de yer alan objeleri ve insanları tanıyan denek, böylelikle damlanın faydalı olduğunu da kanıtlamış oldu. deney başarı ile sonlandıktan sonra da damlanın onayını alabilmek adına çeşitli kurumlara başvuran yetkililer, yakın zaman da satış işlemleri için de üretime geçmeyi planlıyor.

Turkcell, Avea, Vodafone Numara Engelleme Nasıl Yapılır ?

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.
Başa dön tuşu