Sinema

İzlemeniz Gereken En Güzel Hacker Filmleri

Sinema dünyasında ses getiren ve kısa süre içerisinde geniş kitlelere ulaşmayı başaran en güzel hacker filmleri ile karşınızdayız. Hazırladığımız liste, imdb’de en yüksek alan filmlerin yanı sıra insanlar tarafından en çok konuşulan filmleri de gözler önüne seriyor.

Ana temanın bir hacker üzerinden işlendiği bu filmleri dilerseniz hep birlikte inceleyelim ve konularına da göz atalım.

The Internet’s Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014 yapımı film, hali hazırda birçok film sitesinde yerini almaya devam ediyor ve beyaz perdeye taşındığı günden bu yana konuşuluyor. Kod yazma konusunda fazlasıyla profesyonel olan ve hayatının büyük bir kısmını bu işe adamış olan genç bir aktivistin hayat hikayesini izlemeye hazır mısınız? Aaron Swartz hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yapımda bulabileceksiniz ve genç yaştaki ölümünün sır perdesi de yine bu yapım ile birlikte aralanacaktır.

Citizenfour

Sıradan bir yönetmen ve The Guardian’da görev yapan gazeteci, aldıkları bir haber ile birlikte Hong Kong’a gidiyorlar. Bu haber ise, dünya üzerindeki tüm siber suçların gün yüzüne çıkartılması ile ilgili ve bu konu ile yakından ilgileniyorlar. Küçük bir otel odasının, gerçek bir bilgi ağına dönüşeceğine kim inanabilir? Bu otel odası, tüm dünyaya anlık haberler sunacak ve dengeleri değiştirecektir. Belgesel tadında bir filme imza attıklarını söylemek gerekiyor ve hacker filmleri ile yakından ilgileniyorsanız bu filmi mutlaka listelerinize dahil etmeniz gerekiyor.

blank

The Imitation Game

İkinci Dünya Savaşına dönüyoruz… Bu dönemde İngiliz Matematikçi Alan Turing, önemli bir işe imza atıyor ve olayların seyrini bir anda değiştiriyor. Almanların enigma adını verdikleri kodu kısa süre içerisinde çözerek savaşın bitmesini sağlayabilir. Peki ama bunu yapabilecek mi?

Onun en büyük amaçlarından bir tanesi elbette savaşı bitirmek ancak öncelikli olarak kod kırarak gerekli bilgileri elde ediyor ve bu bilgileri de an be an İngilizler ile paylaşıyor. Bu kodun çözülmesi bazıları tarafından imkansız olarak görülüyor ancak İngiliz Matematikçi bunu başarabileceğine fazlasıyla inanmış durumda. Soluksuz izleyeceğiniz hacker filmlerinden biri olan The Imitation Game, sıra dışı bir senaryoyu da beraberinde getiriyor. Diğer hacker filmlerine kıyasla çok daha özel bir senaryoya sahip olduğunu düşünüyor ve mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

The Girl with the Dragon Tattoo

40 yıldır devam eden davayı takip etmekle görevlendirilen bir gazeteci, bu görevde profesyonellerden yardım almak zorunda… Genç bir kadın hacker ise bu işte gönüllü olarak yer almak istiyor. Bir kitap uyarlaması olan bu film, beyaz perdeye İsveç’te adım attı ve kısa süre içerisinde dünya sinemasının en önemli eserlerinden biri haline geldi. Uyarlamaları sevmiyorum diyorsanız eğer bu filme mutlaka göz atmanız gerekiyor. Ön yargılarınızı kıracak ve sizi kendine hayran bırakacaktır.

2011 yılında David Fincher tarafından Amerika’ya uyarlandığını da hatırlatmak isteriz ve bu tarihte de büyük sükse yarattığını belirtmek gerekiyor. Sıra dışı bir hacker filmine ihtiyacınız varsa eğer sizler de bu seriye göz atabilirsiniz.

Her iki versiyonu da şiddetle tavsiye ediyoruz ve başarılı bir uyarlama türü olduğunu da söylemek mümkün. Çok satan kitapların uyarlanması ve sinema perdesine taşınması bazı kesimleri rahatsız ediyor ve bunu doğru bulmuyorlar. Tam aksine, bu tür uyarlamalar senaryoya bağlı kalınarak yapıldığı takdirde ortaya muazzam işler çıkıyor ve az önce bahsi geçen film de bunun en güzel örneklerinden bir tanesidir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu