Mobil

İthalatçı ve Distribütör Garantisi Arasındaki Fark Nedir?

Piyasada aynı marka ve model ürünler farklı fiyatlara tüketiciye pazarlanıyor. Bu yazımızda birçok soruya cevap vermeye çalışacağız.  Distribütör garantisi nedir? İthalatçı garantisi nedir? İthalatçı ve distribütör garantisi arasındaki fark nedir? Türkiye garantili ne demek?

Teknolojik aletlerin yüksek fiyatlarla satışa sunulmasından ötürü herkes derinlemesine bir fiyat araştırması yapıyor. Yapılan fiyat araştırmalarında aynı markanın aynı modelli ürünü için fiyat farkları oldukça geniş bir yelpazede bulunabiliyor. Bunun en temel sebebi cihazın kim tarafından garanti altına alındığı. En popüler garanti yöntemleri arasında ithalatçı ve distribütör garantileri bulunuyor ve bu yöntemler fiyatlardaki değişime neden oluyor. Peki ithalatçı ve distribütör garantisi arasındaki fark nedir? Hangi garanti yöntemi daha avantajlıdır?

İthalatçı Garantisi Nedir?

Büyük firmalar teknoloji ürünlerini yurt dışından fazla sayıda Türkiye’ye sokar. Bilindik markalar teknoloji ürünlerini bu yöntemle mağazalarında satışa sunar. İthal ürünler belli sayıda sipariş edilir ve uygun fiyatlı olanları tercih edilir. Normal şartlarda yurt dışından ülkemize giren ürünler yabancı firmalar tarafından garantili şekilde gelmez. Ürünleri ithal eden şirket kendi bünyesinde ürünlere garanti desteği verir. Garanti kapsamı sınırlıdır. Ürününüz birçok durumda garanti dışı kalabilir.

blank

Distribütör Garantisi Nedir?

Distribütör garantisi büyük firmaların direk Türkiye’de satış yapmaları demek. Örneğin Samsung veya Apple’ın Türkiye’de bir firmaya distribütörlük vermesiyle direkt olarak o markadan ürün satın alınmış olur. Garanti kapsamı daha geniştir. Özellikle cihazda bir üretim hatası varsa ve bundan kaynaklı bir sorun yaşanıyorsa bu garanti yönteminde cihazın seri numarası gibi bilgileri bilindiğinden sorunun kaynağı tespit edilmiş olur. Üretim hatası olduğundan dolayı cihazın yenisi ile değişimi bile yapılabilir.

İthalatçı ve distribütör garantisi arasındaki fark nedir?

İthalatçı garantisinde ürünleri ithal eden firma garanti koşullarını kendisi belirler. Örneğin ithalatçı garantili bir akıllı telefon aldınız ve ekranı kırıldı. Telefonu tamir edilmesi için firmaya gönderdiğinizde kullandıkları ürünün garantisi, sağlamlığı, orijinal olup olmayışı firmanın inisiyatifine kalmış bir konudur. Muhatabınız her zaman güvenilir olmaya bilir hatta her zaman karşınızda bir muhatap bulamayabilirsiniz. Distribütör garantili bir akıllı cihaz aldığınızda direkt olarak aldığınız cihazın marka temsilcileriyle görüşür ve ürünü orijinal şekilde yaptırabilirsiniz. İthalatçı garantisi daha uygun fiyatlı olmakla beraber güvenilir olmama olasılığı yüksektir. Bu noktada ithalatçı firmanın güvenilirliğini sorgulamak gerekir.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu