Mobil

iPhone’dan Bilgisayara Fotoğraf Atma Yolları

iPhone’dan bilgisayara fotoğraf yollama, Android sistem ile çalışan cihazlara göre oldukça zor bir işlemdir. Bu iPhone fotoğraf atma işlemi Apple markasının kendi ürünü olan Mac bilgisayarlarda nitekim kolay olmasına rağmen Windows işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda kullanıcıları oldukça zorluyor. iPhone cihazlardan bilgisayara medyaları aktarmak için telefonunuzda ve bilgisayarınızda bazı işlemler yapmanız gerekir.

iPhone’nu Bilgisayara Bağlamak

Android cihazlar genelde USB girişli bir kablo yardımı ile direkt olarak bilgisayara bağlanmaktadır. Ancak iPhone kullanıcıları USB kablo ile bilgisayara bağlanmaya çalıştıklarında bilgisayar tarafından cihazları görülmez. Bilgisayara bağlanabilmek için öncelikle cihazınızı bilgisayara bağlayın. Telefonunuzun ekranında bu bilgisayara güvenilsin mi yazısı çıkacaktır. Bu soruya güven butonuna basarak cevap vermelisiniz.

blank

Bu cevabın ardından bilgisayarınız telefonunuz için gerekli olan sürücüleri kendiliğinden görecek ve yüklemeye başlayacaktır. Yükleme bittiğinde otomatik bir pencere açılacak ve bu sayede fotoğraflarınızı almak için ilk adımı tamamlamış olacaksınız. Ancak otomatik pencere gelmez ise bilgisayarım sekmesine giderek cihazınızı bulmalısınız. Bilgisayarıma girmenizin ardından muhtemelen E ya da F sürücülerini göreceksiniz. Bu klasörlerde iPhone cihazınızın adı ya da markası görülecektir.

Windows Gezgini Kullanarak Fotoğrafları Almak

iPhone’nu bilgisayarınıza bağladığınızda içerisinden fotoğrafları alabilmeniz için otomatik kullan penceresi karşınıza gelecektir. Bu pencerede yer alan dosyaları görüntülemek için aygıtı aç seçeneğine tıklamalısınız. Bu seçeneğin ardından dahili depolama birimine tıklayın. Yeni açılan pencerede karşınıza DCIM yazılı klasör çıkacaktır. Bu klasörü açtığınızda içerisinde tüm fotoğraf ve videolarınız görüntülenecektir. Kopyalamak istediğiniz medya içeriklerinizi CTRL tuşuna basarak tek tek seçebilir ya da CTRL+A tuşuna aynı anda basarak hepsini aynı anda seçebilirsiniz. Ardından farenize sağ tıklayın ve kopyala tuşuna basın. Sonra da bilgisayarınızda oluşturduğunuz bir klasöre giderek yapıştıra basın ve kopyalama işleminizi tamamlayın.

blank
iPhone’dan Bilgisayara Fotoğraf Atma

İçe Aktarma Aracı Kullanarak Fotoğrafları Alma

iPhone cihazınızdaki fotoğraf ve videoların hepsini bir tek tuş ile almak isteyebilirsiniz. Bunun için ise Windows içe aktarma aracı adını taşıyan seçeneği kullanmalısınız. Bunun için telefonunuza bilgisayarınıza bağladığınızda çıkan otomatik kullan penceresindeki resimleri ve videoları al yazısına tıklamalısınız. Bunun ardından karşınıza telefonunuzdaki video ve fotoğrafların kaç adet olduğunu yazan bir pencere çıkacaktır. Çıkan yeni pencerede de içe aktarma seçenekleri yazısına tıklamalısınız.

Sonra medyanın aktarılmasını istediğiniz alanı seçin ve ardından tamam tuşuna basın. Medyanızı aktaracağınız yeri seçmeden önce yeni bir klasör oluşturmanız fotoğraflarınızı daha sonra kolay bir şekilde bulmanız için size yardımcı olacaktır. Bu işlemlerin ardından iPhone fotoğraf yollama işleminiz tamamlanacaktır. Kopyalamanın ardından içeriklerin iPhone cihazından silinmesini isteyebilirsiniz. Bunun için fotoğraflarınızın kopyalama işleminin bitmesinden sonra karşınıza çıkacak olan içe aktardıktan sonra sil tuşuna tıklamalısınız.

iTunes Programını Kullanarak Fotoğrafları Alma

iPhone cihazından medya içeriği almak için en fazla kullanılan program cihazın kendi programı olan iTunes programıdır. iTunes programı kurulmadan sadece cihazınızdan medya içeriğini alabilir iken iTunes sayesinde telefonunuz ile ilgili tüm işlemleri bilgisayarınızdan gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken programı bilgisayarınıza kurmak ve ilgili yönergeleri izlemektir.

blank

Bulut Depolama Kullanarak Fotoğrafları Alma

Medya içeriğinizi iPhone telefonundan almak için kullanılan bir diğer yöntem de bulut depolamadır. Bulut depolama telefonunuzda yer alan her şeyi internet üzerindeki bir depoda saklamaya yaramaktadır. Buraya yedeklediğiniz fotoğrafları bilgisayarınıza almak için PC’niz üzerinden iCloud.com sayfasına giriş yapmalısınız. Burada oturum açtıktan sonra fotoğrafların olduğu klasöre girerek indir seçeneğine tıkladığınızda istediğiniz tüm fotoğrafları bilgisayara atabilirsiniz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu