Mobil

iPhone’da Whatsapp’a Parmak İzi Kilidi Koyma

IOS ve Whatsapp iş birliği ile ortaya muazzam bir çalışma çıktı ve Iphone’da Whatsapp parmak izi kilidi koyma detayı ile birlikte artık sizler de mesajlarınızı gönül rahatlığı ile gizleyebilecek ve koruma altına alabileceksiniz. Şifrenizi sizden başka kimse bilmeyecek çünkü parmak izi dediğimiz şey her insanda farklı ve bir başkasının parmak izi ile bu şifrelerin kırılması da imkansızdır.

Gerçek bir koruma ve güvenlik önleminden bahsediyoruz ve bu sayede mesajlaşmalarınız ve arkadaşlarınız ile kurduğunuz iletişim, tamamen sizlerin koruması altında olacaktır. Uzunca bir süredir bu güncellemeden bahsediliyordu ancak birçok akıllı telefon kullanıcısı bunun imkansız olduğunu ya da çok uzun süre sonra hayata geçirileceğini düşünüyordu.

An itibarıyla beklediğimiz o gün geldi ve artık whatsapp’a parmak izi kilidi koyabiliyoruz. Parmak izi kilidinin yanı sıra yüz tanıma özelliği de dahil edilmiş durumda ve dilerseniz bu seçeneği de aktif hale getirebilirsiniz. Şifreleriniz kız arkadaşınız ya da yakınlarınız tarafından kırılıp Whatsapp’ınız inceleniyorsa ve bu durumdan şikayetçi iseniz, bu yöntemlerden bir tanesini tercih ederek sizler de güvenliği en üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

iPhone’da Whatsapp’a Parmak İzi Kilidi Android’de Mevcut mu?

Henüz değil. An itibarıyla ios kullanıcıları bu ayrıcalıktan faydalanabiliyor ancak android biraz gecikmiş durumda. Aldığımız duyumlara göre kısa bir süre sonra Android kullanıcıları da bu ayrıcalıktan en iyi şekilde faydalanacak ve güvenliği üst seviyelere taşıyabilecekler.

1 dakikalık ve 15 dakikalık kilitleme süreleri karşımıza çıkıyor ve bu süreleri de sizler belirleyeceksiniz. Whatsapp kilit ekranı devreye girdikten sonra ne oluyor diye soracak olursanız eğer bunun yanıtını da hemen verelim istiyoruz. Şifre ile giriş yapılamıyor ve yüz okuma ya da parmak izi ile giriş yapılması zorunludur. Bu durumda telefonu sizden başkası eline aldığında açma gibi bir ihtimali de kalmıyor.

blank

Şifreler tahmin edilebilir ya da desenler kolay bir şekilde çizilebilir ancak yüz tanıma ve parmak izinde size ait olmayan bir yüz ya da el bilgisi ile bu ekrana giriş yapmak ve whatsapp mesajlarını görüntülemek imkansız hale geliyor. Dilerseniz bu sürece hep birlikte göz atalım ve nasıl hareket etmeniz gerektiğini de detaylı bir şekilde paylaşmaya çalışalım.

iPhone’da Whatsapp’a Parmak İzi Kilidi Nasıl Koyulur?

1. App store’u açtıktan hemen sonra eğer whatsapp uygulamanız güncel değilse mutlaka güncellemeniz gerekiyor. Aksi takdirde bu özellikten faydalanamayacaksınız…

2. Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra ise whatsapp uygulama ayarları menüsünü açın ve bu menü üzerinden hesap bölümüne geçiş yapın. İlk tercih olarak gizlilik sekmesine geçiş yapıyor ve hemen arından en alt kısımda yer alan “Ekran kilidi” butonuna tıklıyoruz.

3. Touch ıd ya da face id butonunu kullanarak anında 1 dakika 15 dakika ya da 1 saat sonra tercihlerinden bize uygun olanı seçiyoruz.

4. Tebrikler! Artık whatsapp uygulamanız ve daha da önemlisi arkadaşlarınız ile gerçekleştirdiğiniz sohbetler koruma altına alındı. Dilediğiniz an aynı adımları takip ederek deaktif işlemini de yerine getirebilirsiniz. Bu şekilde bir kullanım gerçekten başarılı ve yüksek güvenlik önlemleri sayesinde telefonlarınıza herhangi birinin ulaşması da mümkün olmuyor.

5. Mesajlarınızı gizlemek ya da bir başkasının okumasını engellemek gibi bir düşünceniz varsa eğer parmak izi kili ya da yüz tanıma özelliği ile birlikte sizler de başarılı bir adım atabilirsiniz. Bu sayede sizin dışınızda herhangi bir kimsenin telefonlarınıza ve sohbet alanına ulaşması da çok düşük bir ihtimale karşılık geliyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu