Mobil

IPhone’da Sim Kilidi Nasıl Açılır, Kapatılır?

Sim kilidi, kişisel bilgilerinizin ve aynı şekilde akıllı telefonlarınızın güvenliği için büyük önem arz ediyor. IPhone’da sim kilidi nasıl açılır sorusuna yanıt vermek adına buradayız ve dilerseniz vakit kaybetmeden asıl konumuza geçelim.

  • Cep telefonlarınızın ayarlar menüsüne giriş yapın.
  • Telefon seçeneğine dokunarak menüye giriş yapalım.
  • Açılan sayfada sim pin ibaresini göreceksiniz ve bu ibareyi seçelim.
  • Sim pin aktif hale getirildiği takdirde cep telefonunuzu her kapatıp açtığınızda sizlerden şifre istenecektir ve zaten bu şifreyi de kendiniz belirleyebiliyorsunuz.
  • Sim pin’i yanlış girildiği takdirde sim kart bloke oluyor ve bu durumda pin ve puk koduna ihtiyacınız oluyor. Eğer bu bilgilere sahip değilseniz hiç tereddüt etmeden operatör müşteri hizmetlerini arayabilir ve yardım alabilirsiniz.

IPhone Sim Kilidi Ne İşe Yarıyor?

Akıllı telefonların güvenliği ve aynı şekilde sim kart güvenliği için bu detaya ihtiyaç duyuluyor. Cihazlarınızı bir başkası ele geçirdiğinde yani çalındığında, bu şifreyi girmeden herhangi bir şekilde açılış yapamıyor. Sim kilidinin yani pin kodunun olması önemli ve bizi tavsiyemiz de bu yönde olacaktır. sim kilidini değiştirebilirsiniz ve pin kodunu kendiniz de belirleyebiliyorsunuz. Kartlarınızı ve cihazlarınızı ilk aldığınızda cihazlarınız açılırken bu kodu girmeniz istenecektir ve zaten cihaz kutusunda da bu bilgi yer alıyor.

Sim kilidi kesinlikle kullanıcının lehine bir güvenlik önlemi ve zaten uzmanlar da bu konuda uyarılarına devam ediyor. Cihazlarınızın çalınması durumunda giriş yapmak için operatörden yardım almak gerekecektir ve bu durumda çalıntı telefon ihbarı yapmak da daha kolay bir hal alıyor. Her kapatıp açmada şifre girmek sizlere zor ya da zahmetli gelebilir ancak emin olun güvenlik adına en önemli hususlardan bir tanesidir.

IPhone’da sim kilidini unuttuğunuz takdirde çok fazla yanlış girmemeye dikkat edin çünkü az önce de dile getirdiğimiz gibi defalarca hatalı giriş sonrasında sim kart bloke olacak ve müşteri hizmetlerini aramak durumunda kalacaksınız. Bunun dışında dikkat etmeni gereken bir başka husus yer almıyor.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu