Mobil

iPhone Kullanım Süresini ve Pil Ömrünü Uzatmanın Yolları

Akıllı telefon kullanıcılarının yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki şarj problemidir. En çok da iPhone kullanıcılarının muzdarip olduğu pil süresini uzatmanın yollarına değineceğiz. Arka planda çalışmaya devam eden uygulamalar, parlaklığın en yüksek seviyede olması ve cep telefonlarımızın gün boyu elimizde olması ne yazık ki şarj sorununu da beraberinde getiriyor.

Piyasadaki cihazların büyük bir kısmı bu konuda ne yazık ki tatmin edici değil ve haliyle kullanıcıların daha tasarruf konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.

iPhone Pil Kullanım Süresini Uzatma Yolları

Günümüzde özellikle sosyal medya uygulamaları, görüntülü konuşmalar ve kamera kullanımı en çok şarj tüketimine sebep oluyor. En etkili Pil ömrünü uzatma için az sonra bahsedeceğimiz detaylara göz atabilir ve bunları uygulayabilirsiniz.

Otomatik Parlaklık

iPhone kullanıcıları için harika bir ayrıntı olduğunu düşünüyoruz. Otomatik parlaklığı aktif ettiğiniz takdirde cihazlarınız, ortamdaki ışığa en uygun seviyeyi ayarlıyor ve bu sayede çok fazla şarj harcamamış oluyorsunuz. Hem göz sağlığını korumak hem de şarj sorununu ortadan kaldırmak adına sizler de otomatik parlaklık detayını kullanabilirsiniz.

Parlaklığın uygun seviyede olması cihaz kullanıcıları için önemli bir ayrıntı ve akıllı telefon sahibi iseniz bu konuda daha dikkatli davranmanızı tavsiye ediyoruz. Aslında yalnızca iPhone sahipleri için değil, diğer cihazlar için de bu urum geçerlidir.

iphone-kullanim-suresini-ve-pil-omrunu-uzatmanin-yollari

Hareketli Duvar Kağıtlarını Kaldırın

Estetik açıdan gayet hoş bir detay ve cihazlarınızı elinize aldığınızda karşınıza daha dikkat çekici bir görüntü çıkıyor ancak şarj konusunda sıkıntı yaşatabiliyor. Uzmanların tavsiyelerine baktığımızda hareketli duvar kağıdı kullanmanın pek de iyi olmadığını görebiliyoruz. Şarjınızın daha uzun süre gitmesini istiyorsanız eğer bu detayı da göz önünde bulundurmak zorundasınız.

Bu tür duvar kağıtları doğrudan bataryalarınızı sömürüyor ve gün içerisinde şarjınızın sürekli olarak azalmasına neden oluyor.

Bluetooth

İhtiyaç duymadığınız anlarda bluetooth kapalı olursa eğer şarj sorunu yaşamayacaksınız. iPhone marka telefonlarda en fazla şarj yiyen detaylardan bir tanesidir. İhtiyacınız olmadığı anlarda sizler de pasif duruma getirebilir ve bu sayede şarjınızı da idareli kullanmış olursunuz.

Wifi

Wifi açık olduğu anlarda batarya doluluğunu takip edin ve kısa süre içerisinde şarjınızın bittiğini göreceksiniz. Dışarıda olduğumuz anlarda buna mecbur kalıyoruz ancak en çok şarj yiyen unsurlardan bir tanesidir. Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet ile birlikte pil ömrünüzü uzatabilir ve kullanımı da çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

Şarjda Telefon Kullanmak

Birçoklarımızın sık sık yaptığı eylemlerden biri. Prize takılı cihazı kullanmak bataryalarınıza inanılmaz zarar veriyor ve pil ömrünü de belli oranda azaltıyor. Bu detayı göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz ve tam dolum gerçekleştikten sonra kullanıma devam edebilirsiniz. Aynı durum tüm akıllı cihaz sahipleri için geçerlidir ve dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri olduğunu belirtmek gerekiyor.

Yukarıda bahsi geçen detayların yanı sıra göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus ise orijinal batarya kullanmak olacaktır. Eğer sahte ya da yan sanayi dediğimiz bataryaları kullanıyorsanız ömrünü uzatmak gibi bir durum ne yazık ki söz konusu olmayacaktır. Bu arada bataryanın tam dolmasını beklemek de gerekiyor ve unutmadan bu detayı da aktarmış olalım. Bazılarımız, cihaz tam şarj olmadan prizden çekiyor ve bu da batarya ömrünü kısaltan en önemli sorunlardan bir tanesidir. Hassas kullanım neticesinde sizler de gün içerisin şarj sorunu yaşamayacaksınız ve bataryalarınızın ömrü de muhakkak ki daha uzun olacaktır. Bataryalarınızı değiştirmek istediğinizde ise orijinal ürünlerin dışına çıkmayınız.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu