Mobil

iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?

Akıllı cihazlar sayesinde güçlü ve güvenilir bir depolama alanına sahip oluyoruz ve yedekleme işlemi ile birlikte bu koruma planını bir süt seviyeye taşıdığımızı da söyleyebiliriz. Iphone yedekleme işleminden bahsedeceğiz ve bu sayede sizler de verilerinizi kontrol edebilecek ve daha güvenilir bir biçimde saklayabileceksiniz. Itunes desteği almak durumundayız ve her ne kadar birçok cihaz kullanıcısı için bu programın kullanımı zor olarak lanse edilse de sık kullanım ile birlikte emin olun ne denli işlevsel bir program olduğunu ve fayda sağladığını sizler de fark edeceksiniz.

Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarlarınızda itunes yüklü olmalı ve bir diğer detay da itunes programının son sürüme yükseltilmesi olacaktır. Eğer güncelleme yapmadıysanız öncelikli olarak bu işlemi yerine getirmeniz gerekiyor, aksi takdirde programdan hizmet alamayacaksınız ve sorun yaşayabilirsiniz. Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra Lightning kablomuzu bilgisayarımıza takıp ilk adımı atıyoruz.

iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?

Itunes’in açık olmasına gerek yok, zaten kabloyu bağladığınızda otomatik olarak açılacaktır. Eğer açılmazsa da tek bir tık ile programı aktif hale getirebilirsiniz. Karşınıza çıkan pencere üzerinden sürdür butonuna tıklıyor ve devam ediyorsunuz. Itunes ve iphone arasında bir bağlantı yapılacaktır ve çok da uzun sürmüyor. Bağlantı işlemi tamamlandıktan hemen sonra Iphone simgesine tıklıyor ve devam ediyoruz. Yedekleme yapabilmek için “Bu bilgisayar” ibaresine ihtiyacınız olacaktır. Otomatik olarak bilgisayar yüklemesi yapıyor ve zaten bu seçenek de karşınıza çıkacaktır.

Sağ kısımda yer alan “Şimdi yedekle” butonunu görmüş olmalısınız. Tıkladığımız andan itibaren yedekleme süreci başlıyor.  Yedeklemelerinizi şifreleyebiliyorsunuz ancak unutmayacağınız bir şifre belirlemenizi tavsiye ediyoruz, aksi takdirde yedeklerinize ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Dilerseniz bu zahmete girmeden şifre detayını atlayarak da devam edebilirsiniz.

blank

IPhone yedekleme işlemi tamamlandıkta sonra bir onay bildirimi alacaksınız ancak yine de kontrol etmek isterseniz izlemeniz gereke adımlar oldukça basittir. Itunes üst menüde yer alan düzen-tercihler adımlarını takip ederek aygıtlar seçeneğine ulaşıyoruz. Yedeklemenin hangi dosyalar için yapıldığı ve hangi gün hangi saat yedekleme yaptığınız gibi detaylar bu menüde karşınıza çıkacaktır.

iPhone’da Neden Yedekleme Yapmalıyım?

Düzenli olarak yedekleme yapmanız, cihazlarınızda bulunan dosyaların saklanması ve dilediğiniz an ulaşabilmeniz adına büyük bir önem taşıyor. Olası negatif bir durumda ya da dosyalarınızın silinmesi durumunda bu yedekleme süreci sizlere de fayda sağlayacak ve ilgili dosyalara kısa süre içerisinde ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Yedekleme işlemi uzun sürmüyor ve dosya boyutu ne kadar çok olursa olsun kısa süre içerisinde sizler de sonuç elde edebiliyorsunuz. Android kullanıcıları için de yedekleme hizmeti sunuluyor ve bu hizmet akıllı telefon kullanıcıları için muazzam bir ayrıcalık olarak karşımıza çıkıyor.

Sizler de dosyalarınızı koruma altına almak ve silinme ihtimaline karşın bir güvenlik önlemi yaratmak isterseniz eğer yedekleme tercihinde bulunabilirsiniz.

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi itunes kullanımı ilk etapta zor gibi görünebilir ancak cihazlarınız ile bağlantı kurmak istediğinizde birçok zaman bu uygulamaya ihtiyacınız oluyor ve sık kullanım ile birlikte alışacağınızı ve hatta seveceğinizi düşünüyoruz.

iTunes sayesinde sizler de dosyalarınızı yedekleyebiliyor ve aynı zamanda müzik aktarımını da daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz. Çok sayıda kullanıcıdan tam puan alan bir uygulama ve iphone markası ile özdeşleştiğini de belirtmek gerekiyor. Yedekleme işleminde herhangi bir sorun yaşarsanız eğer adımları bir kez daha takip etmeyi deneyin ve az önce de ifade ettiğimiz gibi itunes programını güncellemeyi de unutmayın.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu