Mobil

IPhone ve Android’de Oyun İçi Reklam Engelleme

Teknoloji dünyası bizi her geçen gün kendine biraz daha hayran bırakıyor. Bu teknoloji, reklam çalışmalarını da bir adım öne taşımış durumda ve artık birçok marka ve kurum da dijital dünyadaki reklamları ile gündeme geliyor. Iphone ve android oyun içi reklam engelleme başlığı ile karşınızdayız.

Oyun tutkunları için en büyük sıkıntılardan biri bu ve ne yazık ki bir bölümü bitirdiğimizde karşımıza hemen reklam çıkartıyorlar. Oyunun para kazanabilmesi ve geliştirilebilmesi için bu reklamlara tabii ki ihtiyaç var ve bunu yapmak zorundalar ancak kullanıcı deneyimi için pek hoş bir durum değil.

Peki ama bu reklamları engellemek mümkün değil mi? Aslında hepinizin çok iyi bildiği ve hatta sık sık uyguladığı bir yöntem var ve bizler de bu yöntemden bahsetmeye çalışacağız. İnternet gerektirmeyen oyunlarda sizler de cihazlarınızın internet bağlantısını kesebilir ve oyunlara bu şekilde giriş yapabilirsiniz. Herhangi bir şekilde reklam ile karşı karşıya gelmeyecek ve oyun deneyimini de bir üst seviyeye taşıma şansı elde edeceksiniz.

Peki ya internet bağlantısı gerektiren oyunlar oynuyorsak? Arkadaşlar ne yazık ki bunun için bir çözüm önerisi ya da ilgili yöntem mevcut değil. Ne yazık ki reklamlara katlanmak durumundasınız ve bu konuda yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor?

Neden Çok Fazla Reklam Görüyorum?

Bazı uygulama yapımcılarının paraya daha fazla ihtiyacı var ve aslında reklamlardan kazandıkları parayı da oyun deneyimini arttırmak ve oyunu geliştirmek adına kullanıyorlar. Reklamların sayısının fazla olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de kesinlikle budur. Reklamları engellemek için bir yöntem mevcut ve az önce de ifade ettiğimiz gibi internet bağlantınızı kestiğiniz takdirde sizler de herhangi bir şekilde reklam ile karşı karşıya gelmiyorsunuz.

Bazı oyunlarda ise tek bir reklam ya da hiç reklam görmüyorsunuz. Güçlü yapımcıların piyasaya sürdüğü oyunlar çok daha keyifli ve reklam ile birlikte keyfiniz kaçmıyor. Aslında biraz anlayışlı olmakta fayda var çünkü bu uygulamalar, reklamlar sayesinde para kazanıyor ve hatta oyunlara ve yapımcılara destek vermek isterseniz reklamlara tıklayabilirsiniz.

Ne kadar fazla reklam ve ne kadar fazla ziyaretçi, bir o kadar fazla para anlamına geliyor. Tabii ki bu reklamların abartılı olduğunu düşünenleriniz de olacaktır ancak merak etmeyin internet bağlantısı olmadığı durumlarda bu konuda herhangi bir sorun yaşamazsınız.

İnternet Bağlantısı Gerektiren Oyunlar

Bu tür oyunların sayısı da bir hayli fazla ve hele ki online oyunlarda internet bağlantısının kesilmesi teklif dahi edilemez. Ne yazık ki bu oyunları oynayanlar reklamlara da katlanmak zorunda. Aslında şöyle düşünmek daha doğru ve daha sağlıklı olacaktır. Reklamlar, o oyunun geliştirilmesinde önemli bir paya sahip ve reklamlardan elde edilen gelirler de yine oyuna yatırılıyor.

Yani bir nevi sizlerin lehine bir durum ama tabii çok sık reklam gördüğümüzde ve özellikle her bölüm geçişimizde bir ya da daha fazla reklam karşımıza çıktığında sinirlenebiliyor ve kızıyoruz. Reklamları engellemek için piyasada yer alan bazı uygulamalardan söz ediliyor. Editörler olarak bu uygulamaları detaylı bir şekilde inceledik ve kesinlikle zararlı yazılımlar olduğuna kanaat getirdik. Ne yazık ki hiçbir fayda sağlamıyor ve tam aksine cihazlarınıza ve donanıma zarar veriyor. Bu uygulamaları kesinlikle indirmeyin ve reklamlara katlanmak sizler için olduğu gibi cihazlarınız için de daha sağlıklı ve uygun olacaktır diye düşünüyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu