Mobil

IPhone Turuncu Nokta Kapatma

Güncellemeler ile birlikte akıllı telefonlar daha kullanışlı bir hal alıyor. IPhone turuncu nokta kapatma başlığı altında bu güncellemelerden birine değineceğiz ve aslında ne işe yaradığını da yine hep birlikte öğrenmiş olacağız.

Eğer turuncu nokta uyarısı varsa, o an arka planda çalışan bir uygulamanın mikrofonunuza erişim sağladığını tesit edebiliyorsunuz. Yani düşününce gayet işe yarar bir özellik ve sizler de kısa süre içerisinde bu uygulamayı tespit ederek kapatabilirsiniz.

Mağazalardan download ettiğimiz birçok uygulamanın erişim izni istediğini biliyoruz ancak bazı uygulamalar bunu kötüye kullanmaya devam ediyor ve iPhone da bu konuda gerekli güvenlik önlemlerini almak adına elinden gelenin çok daha fazlasını ortaya koyuyor.

IPhone Turuncu Nokta Kapatma

Turuncu nokta ibaresi yani uyarısı bize soracak olursanız faydalı bir özellik ancak bu ışık sizleri rahatsız ediyorsa dilediğiniz an kapatabilirsiniz ve aslında bu yazımızda da bu işlemi nasıl ve ne şekilde yerine getirebileceğinizi aktaracağız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım ve hangi adımları takip etmeniz gerektiğini inceleyelim.

  • Ayarlar menüsüne giriş yapalım.
  • Ekranı aşağıya doğru kaydıralım ve gizlilik bölümüne geçiş yapalım.
  • Mikrofon butonuna tıklayalım ve erişime izin verdiğiniz tüm uygulamaları kapatın.
  • Bu sayede sizler de uygulamaların mikrofona erişmesini engellemiş olacaksınız ve haliyle turuncu ışık uyarısı da karşınıza çıkmayacaktır.

iphone-turuncu-nokta-kapatmaislemi

Turuncu ışığı tamamen devre dışı bırakamıyorsunuz. Yani bir başka uygulama mikrofona erişmeye başladığında turuncu ışık uyarısı bir kez daha karşınıza çıkacaktır. Apple, güvenlik önlemlerini en üst düzey seviyeye taşımak ve kullanıcılarına da daha kusursuz bir cihaz deneyimi yaşatmak adına bu tür konularda daha hassas davranıyor.

Aslında her şey sizlerin lehine işliyor ve kapatmak istemenize de anlam veremiyoruz. Bu uyarı sayesinde sizler de uygulamaları tespit edebiliyor ve zararlı yazılımları da doğrudan cihazlarınızdan kaldırabiliyorsunuz. Ne yazık ki birçok uygulama bunu yapıyor ve bu da güvenlik sorunlarını beraberinde getiriyor. Apple, bu sorunu ortadan kaldırmak ve en azından güvenliği bir tık daha yukarıya taşımak adına bu tür bir bildirim çalışmasını başatmış durumda.

Erişim İzni Vermemek

Uygulamaları indirdiğinizde cihazlarınızdaki tüm verilere ulaşmak istiyorlar.  Bu bazen rehber oluyor bazen de galeri oluyor. Mikrofona erişmek isteyen uygulamalar da var. Bu uygulamaların zararlı olduğunu söylemiyoruz ancak verilerinizi paylaşmak zorunda da değilsiniz. Apple tam olarak bunu engellemeyi hedefliyor ve turuncu bildirim ışığı desteği ile birlikte bu konuda gayet başarılı olduklarını da bir kez daha dile getirmek isteriz.

Birçok farklı forumda bu uyarı ışığını tamamen kapatmanıza yardımcı olacak olan bazı uygulamaların ve programların var olduğundan söz ediliyor. Arkadaşlar bu tür bir şey söz konusu değil ve emin olun zararlı yazılımları cihazlarınıza yüklemek adına bir kurnazlık olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Uygulama indirirken bu detaya özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer verilerinizi güvence altına almak isterseniz erişim izni vermemek en doğrusu olacaktır fakat an itibarıyla indireceğiniz her uygulamanın da bu tür izinleri istediğini belirtmek gerekiyor.

Bu yüzden turuncu bildirim ışığı özelliği gerçekten harika bir özellik ve en azından uygulamaları tespit etmeniz adına bir şekilde fayda sağlıyor olacaktır. IPhone kullanıcılarının bu konuda fazlasıyla şanslı olduğunu düşünüyoruz.

Yasir Çam

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü lisans bölümünden mezun olan yazar; mobil cihazlar, sosyal medya, mobil uygulamalar ve oyunlar ilgi alanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu